Założyciel Meta, Mark Zuckerberg, oświadczył, że gigant mediów społecznościowych wyda setki miliardów dolarów na budowę ogromnych centrów danych AI w USA. Pierwsze wielogigawatowe centrum danych, zwane Prometheus, ma zostać uruchomione w 2026 roku, poinformował Zuckerberg.
Meta zainwestowała znaczne środki w wysiłki na rzecz rozwoju tego, co nazwała „superinteligencją” - technologią, która według niej może prześcignąć najmądrzejszych ludzi.
Firma, która większość swoich pieniędzy zarobiła na reklamie internetowej, wygenerowała ponad 160 miliardów dolarów przychodów w 2024 roku.
W poście na swojej platformie społecznościowej Threads Zuckerberg poinformował, że Meta buduje kilka wielogigawatowych klastrów, a jeden klaster, o nazwie Hyperion, może skalować się do pięciu gigawatów w ciągu kilku lat.
„Budujemy również wiele innych gromad tytanów. Tylko jeden z nich obejmowałoby obszar prawie wielkości Manhattanu (około 60 km kw.)".
Prometheus zostanie zbudowany w New Albany w stanie Ohio, podczas gdy Hyperion zostanie zbudowany w Luizjanie i oczekuje się, że będzie w pełni online do 2030 roku.
Dodał, że Meta „zainwestuje setki miliardów dolarów aby budować superinteligencję” i że ośrodkom nadano „nazwy adekwatne do ich skali i wpływu”.
Akcje Meta były notowane o 1% wyżej po ogłoszeniu, podała agencja informacyjna Reuters. Do tej pory w tym roku akcje wzrosły o ponad 20%.
Na całym świecie istnieje co najmniej 10 000 centrów danych, w których znajduje się chmura - zdalne serwery, które przechowują informacje cyfrowe - przy czym większość z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Centra danych oparte na sztucznej inteligencji są niezwykle energochłonne i zużywają dużo wody. W jednym z badań szacuje się, że do 2027 r. centra te mogą zużywać 1,7 biliona galonów wody na całym świecie. Pojedyncze zapytanie AI - na przykład żądanie do ChatGPT - może zużyć mniej więcej tyle wody, co mała butelka, którą kupiłbyś w sklepie na rogu.