Już w wakacje swoją filię w Warszawie otworzy Cambridge Innovation Center /CIC/, uznawane za główne centrum innowacji w USA. CIC Warsaw będzie, zorientowane na przyciągnięcie talentów z zakresu nowoczesnych technologii z 17 państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej /CEE/. Centrum pomoże polskim firmom wyraźniej zaistnieć na światowych rynkach, otworzyć się na inwestycje typu Venture Capital i – co nie mniej ważne - zmienić postrzeganie potencjału i kompetencji Polski.
CIC powstało 20 lat temu w Cambridge, Massachusetts, szybko stając się głównym centrum innowacji w Stanach Zjednoczonych, z bardzo rozbudowaną społecznością przedsiębiorców i przedstawicieli wielu instytucji, w tym inwestorów Venture Capital. Do tej pory firmom, które rozpoczynały swoją działalność korzystając z przestrzeni oferowanych przez CIC, udało się pozyskać przeszło 8 mld dolarów kapitału. Ponadto obecność CIC w Cambridge i Bostonie wyraźnie wpłynęła na rozwój innowacyjności tego regionu.
Cambridge Innovation Center obecnie dysponuje ośrodkami, które dysponują ponad 93 tys. mkw. powierzchni biurowej. Centra zlokalizowane są w 7 miastach w różnych krajach. Latem br. CIC otworzy kolejny kampus w Tokio. Docelowo w kolejnych 10 latach planuje wspierać rozwój biznesu aż w 50 miastach świata.
„Wybraliśmy Polskę jako ważny, rozwijający się rynek regionu CEE i całej Europy. Widzimy tu wielki potencjał czekający na uwolnienie. Połączymy nasze 20-letnie doświadczenie w pracy z najbardziej innowacyjnymi firmami na świecie z polską kopalnią talentów i świeżym spojrzeniem szybko rozwijającej się gospodarki. Za cel stawiamy sobie tworzenie mostów ułatwiających wymianę innowacji pomiędzy społecznościami, które współtworzyliśmy np. w Bostonie, Filadelfii, Rotterdamie, czy Miami, a nowymi ośrodkami nowoczesnego biznesu, takimi jak Warszawa”.
Polska filia CIC powstanie w warszawskim Varso Place, kompleksie budynków, którego częścią jest najwyższy biurowiec w Unii Europejskiej. Na 14 tysiącach mkw. powierzchni powstanie kampus, którego częścią będą między innymi przestrzenie przeznaczone dla firm działających w najważniejszych dziś dla innowacyjności obszarach zrównoważonego rozwoju, transformacji cyfrowej nieruchomości, Internetu rzeczy, bezpieczeństwa oraz technologii kosmicznych. Obok hubów CIC tworzy w Warszawie także przestrzeń do prototypowania 3D, strefę pracy wspólnej dla międzynarodowych firm, ekskluzywny klub biznesowy oraz dostępną dla wszystkich powierzchnię innowacji społecznych, tzw. District Hall.
„CIC tworzy przestrzeń do wspólnej pracy, zoptymalizowaną pod kątem zachęcania do wymiany pomysłów i wiedzy między przedsiębiorcami. Jest to kluczowy powód, dla którego CIC udało się rozwinąć i świetnie prosperować, znajdując dla siebie odrębne pole w stosunku do konkurentów z obszaru powierzchni typu flex”.
CIC buduje ekosystem łączący przedsiębiorstwa na różnym etapie rozwoju – młode firmy i scaleupy zainteresowane globalną ekspansją oraz dojrzałe korporacje z inkubatorami, akceleratorami, ze światem nauki, funduszami typu VC oraz podmiotami odpowiedzialnymi za programy rozwojowe na poziomie samorządowym i rządowym. Jednocześnie włącza swoich najemców do globalnej społeczności CIC, a także działa ze swoją siostrzaną organizacją non-profit – Venture Café.
Od 1999 r. CIC gościł w swych centrach ponad 6 500 firm, od gigantów takich jak Microsoft, EY, IBM czy L’Oreal po startupy takie jak HubSpot. W pierwszym centrum CIC w Cambridge powstawał najpopularniejszy na świecie system operacyjny używany w telefonach komórkowych, czyli Android od Google. Dziś Cambridge Innovation Center gromadzi ponad 2000 podmiotów reprezentujących zarówno działalność komercyjną, jak i non-profit w wielu branżach.