Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana to świetna opcja przewidziana przez ustawę Prawo przedsiębiorców, która daje szereg możliwości osobom fizycznym chcącym spróbować swoich sił w biznesie. Przed rozpoczęciem prowadzenia takiej działalności warto zapoznać się z kwestiami formalnymi. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się, na jakim formularzu rozliczyć przychody z działalności nierejestrowanej i poznasz 3 powody sprawiające, że warto rozliczyć PIT przez internet. Zapraszamy!
Działalność nierejestrowana podatek - Jak to działa w praktyce?
Każda osoba prowadząca działalność nierejestrowaną powinna prowadzić prostą ewidencję sprzedaży. Wystarczy zapisywać datę, kwotę oraz rodzaj sprzedaży lub usługi. Można to robić w zeszycie, arkuszu kalkulacyjnym lub innym programie, który pozwoli na łatwe kontrolowanie przychodów. Dochody z działalności nierejestrowanej rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-36 w rubryce „inne źródła przychodów”. Działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu według skali podatkowej (12% lub 32% po przekroczeniu progu). W ramach rozliczenia można odliczyć koszty uzyskania przychodu, o ile są dobrze udokumentowane. Dotyczy to przykładowo środków trwałych podlegających amortyzacji.
Działalność nierejestrowana co do zasady jest zwolniona z VAT, o ile nie przekroczy progu 200 000 zł rocznie oraz nie świadczy usług wymagających rejestracji jako podatnik VAT. W niektórych przypadkach konieczna jest rejestracja do VAT, np. przy sprzedaży produktów cyfrowych. W kwestii obowiązku rejestracji musimy jeszcze wspomnieć o limicie przychodu działalności nierejestrowanej, który wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tylko i wyłącznie poniżej tej kwoty nie musisz rejestrować działalności gospodarczej. Po przekroczeniu takiego progu konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej w formie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie konieczne będzie wskazanie siedziby działalności gospodarczej i dopełnienie kilkunastu innych formalności. W takim momencie automatycznie tracisz wszystkie przywileje wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji i zaczynasz być pełnoprawną firmą, co wiąże się z koniecznością realizowania mnóstwa nowych obowiązków.
Kolejna kwestia to ubezpieczenie społeczne. Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną nie mają obowiązku opłacania składek ZUS, ponieważ nie są przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów. Oznacza to, że jako taki przedsiębiorca nie nabywasz praw do świadczeń emerytalnych czy zdrowotnych. Jeśli chcesz mieć ubezpieczenie zdrowotne, powinieneś być zgłoszony np. jako członek rodziny lub opłacać dobrowolną składkę. Na sam koniec zostawiliśmy kwestię ograniczeń przepisowych, o których musisz pamiętać, jeśli myślisz o takiej formie zarabiania pieniędzy.
Nie każdą działalność można prowadzić w tej formie. Działalność wymagająca koncesji, zezwoleń (np. sprzedaż alkoholu) lub wpisu do rejestru działalności regulowanej nie może być prowadzona w trybie nierejestrowanym. Działanie w takich branżach wymaga rejestracji firmy. Jest jeszcze sprawa, o której łatwo zapomnieć. Działalność nierejestrowana to rozwiązanie przeznaczone dla osób fizycznych, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej. Jeśli przykładowo 3 lata temu miałeś firmę zajmującą się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, bądź pośrednictwem ubezpieczeniowym, czy czymkolwiek innym, to zgodnie z obecnymi przepisami nie możesz prowadzić działalności nierejestrowanej.
Dlaczego warto rozliczyć nierejestrowaną działalność gospodarczą przez internet? 3 powody
Rozliczenie działalności nierejestrowanej nie wymaga zaawansowanej wiedzy księgowej, więc możesz je bezproblemowo zrealizować samodzielnie. Najłatwiej i najszybciej zrobisz to online za pomocą programu, takiego jak ten ze strony https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36. Takie systemy elektronicznego rozliczenia PIT są wyposażone w funkcje automatycznych obliczeń, co eliminuje konieczność ręcznego wpisywania skomplikowanych wyliczeń - niezależnie, czy rozliczasz się na zasadach ogólnych, czy w ramach karty podatkowej. Ponadto jako użytkownik otrzymujesz podpowiedzi dotyczące ulg podatkowych i możliwości odliczeń, dzięki czemu możesz zoptymalizować rozliczenie i uniknąć błędów rachunkowych.
Kolejna kwestia to oszczędność czasu i wygoda. Rozliczając PIT online, możesz uniknąć konieczności wizyty w urzędzie skarbowym lub na poczcie. Cały proces można przeprowadzić w dowolnym miejscu i czasie, wystarczy dostęp do internetu. Gotowe formularze są automatycznie sprawdzane pod kątem błędów, co minimalizuje ryzyko pomyłek. To sprawia, że praktycznie każdy jest w stanie rozliczyć PIT z pomocą takiego programu.
Ostatnim najważniejszym powodem przemawiającym za rozliczeniem podatków przez internet jest bezpieczeństwo. Elektroniczne systemy podatkowe są zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem, a każda przesłana deklaracja otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To oficjalne potwierdzenie, że PIT został poprawnie wysłany i zaakceptowany przez urząd skarbowy. W przypadku tradycyjnej formy papierowej musisz liczyć się z ryzykiem zgubienia dokumentów, które może przełożyć się na wiele rozmaitych problemów.
Podsumowanie
Działalność nierejestrowana to świetne rozwiązanie dla osób, które myślą o założeniu własnej firmy, ale nie chcą od razu pakować się w masę obowiązków wynikających z posiadania pełnoprawnej działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że mimo braku rejestracji musisz wywiązywać się z pewnych zadań określonych w przepisach. Do takich podstawowych kwestii zaliczymy realizowanie rocznego rozliczenia podatku dochodowego oraz przestrzeganie praw konsumentów. W razie przekroczenia progów dochodowych opisanych w tym artykule Twoim obowiązkiem będzie rejestracja działalności gospodarczej i realizowanie masy rozmaitych formalności - warto to dokładnie przemyśleć.