Jaki VAT na gaz w 2023? Sasin odpowiada

Nie chciałbym w tej chwili deklarować, jaki będzie poziom VAT na gaz od 2023 r. Zostanie on podany do końca roku - powiedział dzisiaj w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Na sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych ma się odbyć pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

W Sejmie wicepremier Sasin został zapytany o nowe propozycje rządu ws. gazu. Jak mówił, rząd chce zamrozić ceny gazu na poziomie z tego roku, czyli bierze "niejako na siebie całe skutki wzrostu cen gazu na rynkach światowych".

- Wprowadzamy też pewne rozróżnienie od nowego roku, kiedy będziemy musieli przywrócić - zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej - VAT na gaz - powiedział dziennikarzom wicepremier.

Pytany, czy będzie to 23 proc., Sasin odparł:

"To jeszcze nie chciałbym tego w tej chwili deklarować, jaki to będzie poziom VAT-u. Natomiast musimy przywrócić VAT. Rozróżnimy w ten sposób, że te najbiedniejsze rodziny, najmniej zamożne, te które korzystały ze wsparcia dotychczas w dodatku energetycznym, dostaną zwrot tego VAT-u. Natomiast wszyscy pozostali będę musieli VAT - zgodnie z decyzją KE - zapłacić".

Dopytywany, kiedy można się spodziewać zapowiedzi nowego VAT, szef MAP odparł: "Do końca roku - to jest oczywiste, będziemy musieli to komunikować, jaki to będzie poziom. Ale zostawiam to już też ustaleniom na poziomie rządu".


Na początku listopada Komisja Europejska poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje także gaz ziemny (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Przyjęty w piątek przez rząd projekt ustawy związany z zamrożeniem cen gazu zakłada m.in. wprowadzenie w 2023 r. mechanizmu polegającego na zagwarantowaniu odbiorcom chronionym paliw gazowych oraz odbiorcom realizującym zadania z zakresu użyteczności publicznej objętych taryfą, ceny maksymalnej paliw gazowych oraz stawek opłat usług dystrybucji paliw gazowych na poziomie nie wyższym niż te stosowane w 2022 r.

Dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, w projekcie ustawy zaproponowano mechanizm refundacji podatku od towarów i usług, poniesionego przez tych odbiorców za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r.

"Refundacja podatku VAT, zgodnie z przedstawionym projektem, będzie przysługiwać gospodarstwu domowemu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a którego przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego" - napisano w uzasadnieniu projektu. 

Źródło

Skomentuj artykuł: