Joe Biden proponuje pakiet pomocy gospodarczej w USA o wartości 1,9 bln USD

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił plan stymulacyjny w wysokości 1,9 biliona dolarów dla gospodarki amerykańskiej, która została poważnie osłabiona koronawirusem. Gdyby został przyjęty przez Kongres, obejmowałby 1 bilion dolarów dla gospodarstw domowych, z bezpośrednimi wypłatami w wysokości 1400 dolarów dla wszystkich Amerykanów.

Propozycja pomocy obejmuje 415 miliardów dolarów na walkę z wirusem i 440 miliardów dolarów dla małych firm.

Biden, Demokrata, obiecał pokonać pandemię, która zabiła już ponad 385 000 ludzi w USA.

Prezydent elekt prowadził kampanię, obiecując skuteczniejsze zwalczanie pandemii niż ustępujący prezydent Donald Trump.

Płatności bezpośrednie w wysokości 1400 $ byłyby uzupełnieniem płatności 600 $ przewidzianych w ustawie o ulgach uchwalonej w zeszłym miesiącu.

Propozycja Bidena pojawia się, gdy zimowa fala koronawirusa bije rekordy. Każdego dnia w Stanach Zjednoczonych pojawia się ponad 200 000 nowych przypadków, a liczba ofiar śmiertelnych przekracza czasami 4 000.

Biden chce przeznaczyć 20 miliardów dolarów w szczepienia Amerykanów, w tym utworzenie ośrodków masowych szczepień i wysłanie mobilnych jednostek do odległych obszarów.

Media przypominają, że pod rządami Trumpa dostarczono dwie skuteczne szczepionki, ale przedstawiciele służby zdrowia twierdzą, że wdrożenie musi przyspieszyć.

„Wprowadzenie szczepionek w Stanach Zjednoczonych do tej pory było fatalną porażką”

powiedział Biden.

Jego administracja ma na celu dostarczenie 100 milionów zastrzyków w 100 dni.

Do tej pory, według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), w Stanach Zjednoczonych podano około 11 milionów dawek szczepionki.

Nowy plan zakłada przeznaczenie 50 miliardów dolarów na rozszerzenie testów i 130 miliardów dolarów na pomoc w ponownym otwarciu większości szkół do wiosny.

Nowy projekt zakłada także, że przy prawie 11 milionach bezrobotnych w całym kraju dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych wzrosłyby do 400 dolarów tygodniowo z 300 dolarów obecnie. Miałyby również zostać przedłużone do września, wraz z moratorium na eksmisje i odzyskiwanie domów.

Propozycja zakłada także wypłaty dla rodzin do kwoty 2000 dolarów, o którą apelowali zarówno  Biden, jak i Trump.

Prezydent elekt ma zamiar również wezwać Kongres do podwojenia federalnej płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę - to demokratyczny priorytet poprzedzający pandemię.

Republikanie prawdopodobnie sprzeciwią się dodawaniu bilionów długów, które Stany Zjednoczone już zaciągnęły, aby stawić czoła pandemii. Nowy prezydent przyznał, że jego plan „nie jest tani”. Pomogą mu jednak jego koledzy Demokraci kontrolujący obie izby Kongresu, choćby tylko w niewielkim stopniu.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N