Katar 2022. Migranci musieliby pracować 97 lat, aby zarobić miesięczną pensję piłkarzy

Przeciętny pracownik migracyjny pracujący przy budowie stadionów na Mistrzostwa Świata w Katarze 2022 musiałby pracować 97 lat, aby zarobić tyle, ile zarabia piłkarz polskiej reprezentacji w ciągu jednego miesiąca. Tak wynika z obliczeń MoneyTransfers.com.

Piłkarze polskiej reprezentacji zarabiają średnio 234 822 euro (1 104 458 zł.) miesięcznie. Najlepiej opłacany zawodnik, Robert Lewandowski, zarabia ponad siedem razy więcej niż średnia, zgarniając 1,7 miliona euro miesięcznie. Z kolei pracownik migracyjny w Katarze ma zagwarantowaną płacę minimalną w wysokości 200 euro miesięcznie (750 riali katarskich).

234 822/200 = 1174. 1174 miesięcy na lata to 97.

- Gigantyczne zarobki piłkarzy pierwszej ligi nie są nowością – ale już zestawienie pensji zawodników, którzy rywalizują w Mistrzostwach Świata Katar 2022, z pensjami pracowników migracyjnych, którzy zbudowali stadiony na mundial, są szokujące. Przy takiej dysproporcji zarobkowej w ramach największego wydarzenia piłkarskiego tego roku, potrzeba rozwiązania problemu nadużyć płacowych tysięcy pracowników migracyjnych w Katarze w przeciągu ostatnich dwunastu lat, od przyznania temu krajowi prawa do organizacji mistrzostw świata, jest jeszcze bardziej pilna - komentuje Jonathan Merry, dyrektor generalny MoneyTransfers.com.

Liczba pracowników migracyjnych w Katarze

Mundial 2022 w Katarze wzbudzał wiele kontrowersji. Głównym punktem dyskusji były złe warunki pracy i życia, w jakich na co dzień znajdowali się pracownicy budujący stadiony. Siła robocza Kataru opiera się na około 2 milionach pracowników migracyjnych, którzy stanowią 95% całej siły roboczej kraju i to oni są prawie wyłącznie odpowiedzialni za zbudowanie infrastruktury wspierającej Mistrzostwa Świata. W jej skład wchodzą nie tylko same stadiony, a także hotele, połączenia transportowe i inne elementy wspierające napływ kibiców do Kataru w listopadzie.

Migranci mają zagwarantowaną płacę minimalną w wysokości 750 riali katarskich miesięcznie, co odpowiada około 200 euro miesięcznie (940 zł.). Jednak według informacji ujawnionych przez wiele organizacji praw człowieka, nawet ten miesięczny dochód nie jest im gwarantowany.

Co więcej, jak niedawno ustalił zespół MoneyTransfers.com, na każdy mecz rozgrywany podczas Mistrzostw Świata 2022, 101 pracowników migracyjnych straciło życie, a łączna liczba zgonów osiągnęła szokującą liczbę 6500 w ciągu 12 lat, odkąd przyznano Katarowi organizację turnieju.

440 milionów dolarów zadośćuczynienia

Raport Amnesty International Predictable and Preventable (Przewidywalne i możliwe do uniknięcia), podkreśla skalę nadużyć płacowych w Katarze od 2010 roku. „Opuszczając swoje rodziny w poszukiwaniu lepszej pracy”, opisuje raport, „wielu znalazło się w mocno wyzyskującym systemie pracy, w którym odmówiono im podstawowych praw do godnych warunków pracy”.

Sednem tych problemów jest katarski system kafala (sponsorowania), który wiąże prawo pracownika do pracy z jego pracodawcą, co sprawia, że pracownicy migrujący są narażeni na nadużycia płacowe. Pracownicy migrujący często przybywają do Kataru po zapłaceniu „niebotycznych opłat za rekrutację w celu zabezpieczenia pracy”, co nie pozostawia im wiele do wyboru, gdyż zmuszeni są kontynuować pracę, nawet jeśli warunki pracy i płacy różnią się od tych wstępnie obiecanych. Dodatkowo pracownicy nie mogli zmieniać pracy ani opuszczać kraju bez zgody pracodawcy, chociaż w między czasie wprowadzono przepisy zmieniające te ograniczenia.

Organizacja praw człowieka zaleca, aby FIFA odłożyła „kwotę nie mniejszą niż 440 milionów dolarów nagrody pieniężnej… do zainwestowania w fundusze wspierające remediację”. Dla porównania, przychody Manchesteru City w 2022 roku wyniosły 766 milionów dolarów, a kolejnych dziewięć klubów piłkarskiej ligi zawodowej uzyskało przychody przekraczające sugerowane 440 milionów dolarów w samym tylko 2022 roku.

Mimo iż przez łamanie praw człowieka Mistrzostwa Świata w Katarze uzyskały dużo złej prasy raporty pokazują, że bilety nadal sprzedają się w podobnym tempie jak na poprzednich Mistrzostwach Świata. Według prezesa FIFA Gianniego Infantino do połowy października sprzedano około 2,9 miliona biletów.

Źródło

Skomentuj artykuł: