Katar podpisał 27-letnią umowę na dostawy gazu z Chinami

Największa państwowa firma naftowa w Katarze podpisała w poniedziałek 27-letnią umowę sprzedaży i zakupu z chińskim Sinopec. Umowa zapewni Chinom gaz z katarskiego projektu North Field East co najmniej do 2050 roku.

Saad al-Kaabi, szef QatarEnergy, oznajmił mediom w poniedziałek, że firma podpisała jedną z najdłuższych umów w historii na skroplony gaz ziemny z chińską firmą państwową.
„Dzisiejszy dzień jest ważnym kamieniem milowym dla pierwszej umowy sprzedaży i zakupu projektu North Field East; to 4 miliony ton na okres 27 lat dla Sinopec” - oświadczył al-Kaabi w wywiadzie dla agencji Reutersa w Doha tuż przed podpisaniem umowy.
„Oznacza to, że długoterminowe umowy są ważne zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego” - dodał szef energetyki. Katar dzieli Pole Północne, część największego pola gazowego na świecie, ze swoim północnym sąsiadem, Iranem.
„Myślę, że ostatnia zmienność skłoniła kupujących do zrozumienia znaczenia posiadania długoterminowych dostaw” - minister energetyki. Al-Kaabi zaznaczył, że firma prowadzi obecnie negocjacje z innymi nabywcami w Chinach i Europie, którzy chcą mieć udziały w przyszłych projektach ekspansji.

Źródło

Skomentuj artykuł: