Kataster w Polsce - jeszcze długo nie

Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego nie będzie możliwej jeszcze przez długi czas - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Instytutu Finansów "Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian".

"Od pewnego czasu, z różnym natężeniem, powraca (...) w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, który jest jedną z opcji zmian w zakresie tego podatku. Powiedzmy jednak wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa" - wskazano w raporcie.

Dodano, że przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania. Kluczowe jest stworzenie jednolitej, pełnej i aktualnej bazy informacji o nieruchomościach, a także dokonanie ich wyceny - stwierdzono. Jak podkreślono, stan zaawansowania prac w zakresie ewidencji nieruchomości (w tym tworzenia informatycznej bazy danych) pozostawia wiele do życzenia.

"Do wprowadzenia w Polsce podatku ad valorem (od wartości) nie wystarczałoby jednak spełnienie określonych wymogów formalnych. Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne, a tego brakuje z prostej przyczyny. Podatki od nieruchomości są bardzo niepopularne wśród podatników. Od lat brakuje woli politycznej wprowadzenia reformy opodatkowania nieruchomości. A powodzenie takiej reformy zależy w istotnej mierze od jej zrozumienia przez podatników" 

zaznaczono w opracowaniu Instytutu Finansów.

Zdaniem autorów raportu wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości wymaga przygotowania podatników do nowej formuły (rzetelnie przygotowane i przeprowadzone akcje edukacyjne i promocyjne; publiczne debaty, w których zwraca się uwagę na jej zalety i wady; informacje, w jaki sposób wpłynie ona na obciążenia podatkowe).

Instytut Finansów to jednostka powołana przez Ministerstwo Finansów w celu realizacji działalności edukacyjnej i analitycznej. Celem statutowym IF jest budowa świadomości finansowej w społeczeństwie w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi. 

Źródło

Skomentuj artykuł: