Katowice na podium

Ponad 20 tysięcy osób zarejestrowało się na Światowe Forum Miejskie w Katowicach. To jak dotąd trzeci najlepszy wynik w historii tego wydarzenia.

Z najnowszych  danych wynika, że na WUF11 zarejestrowało się  20 100 osób ze 170 krajów, w tym 7 800 osób z Polski. - Ta liczba z pewnością jeszcze wzrośnie, bo rejestracja trwa do 25 czerwca – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz  rządowy pełnomocnik ds. organizacji WUF11.

Jest to jeden z najwyższych wyników w dwudziestoletniej historii wydarzenia. Więcej uczestników zarejestrowało się tylko na WUF7 w Medllin w Kolumbii i WUF9 w Kuala Lumpur w Malezji (odpowiednio 22 i 23 tysiące).

- Idziemy na rekord! Niezależnie od tego czy przekroczymy te 23 tysiące, czy nie, możemy już teraz powiedzieć, że to ogromny sukces i szansa na promocję Polski, Katowic i całego regionu – zaznaczyła  wiceminister Jarosińska-Jedynak.  

Organizatorzy Światowego Forum Miejskiego (WUF11) zapraszają do udziału w licznych atrakcjach towarzyszących temu wydarzeniu. Centrum Katowic zostanie podzielone na 11 stref tematycznych, pod wspólnym szyldem “WUF na mieście”. To tam popołudnia i wieczory będą spędzać ludzie z całego świata. Nie zabraknie dobrej muzyki, kina i warsztatów. Wszystko bezpłatne, i dostępne od ręki. - Po raz pierwszy w historii Światowe Forum Miejskie wychodzi na miasto. Katowicki WUF będzie imprezą otwartą dla każdego, bo w strefach “WUF na mieście” każdy jest mile widziany i każdy znajdzie coś dla siebie – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Organizacja tej imprezy to kolejny sygnał wysyłany w świat, mówiący o tym, że Katowice mają się czym chwalić w globalnej skali, biorąc pod uwagę zarówno dziedzictwo, jak i nowoczesność, zieleń, kulturę i muzykę. Jeśli chodzi o Światowe Forum Miejskie, to ważne też, żeby wybrzmiało, że to nie jest zwykła konferencja. WUF ma służyć konkretnym rozwiązaniom opartym o 17 celów zrównoważonego rozwoju. To droga, którą powinniśmy podążać my wszyscy, aby budować zrównoważone miasta. Jeśli uda nam się stworzyć swoiste instrukcje o tym, co trzeba zrobić, aby nasze społeczności rozwijały się lepiej, to będzie to ogromny sukces, który wpłynie na naszą przyszłość. Przed nami ogromne wyzwania. Zmieniający się klimat, wojna w Ukrainie po zbrodniczej inwazji Rosji, dostosowanie się do dynamicznego rynku pracy, coraz mniejsza ilość miejsca w centrum miasta. To wszystko rodzi pytania o to, w jaki sposób kształtować miasto, jak przyciągać nowych mieszkańców oraz jak wygląda wysoka jakość życia w nowoczesnym mieście –  mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Transport miejski dla zarejestrowanych uczestników WUF11 będzie bezpłatny. Skorzystać za darmo z przejazdów liniami obsługiwanymi przez ZTM na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie można od 23 czerwca do 3 lipca. Co ważne: trzeba będzie mieć przy sobie WUF-owy identyfikator. To on jest dokumentem, który będzie uprawniał do darmowego transportu. Identyfikatory pobiera się w punkcie odbioru w MCK.

Do współtworzenia atmosfery WUF11 zostały zaproszone różne organizacje i instytucje. Między innymi Muzeum Śląskie (którego siedziba zmieni się w Strefę kultury i sztuki) czy śląskie uczelnie wyższe (odpowiedzialne za program w ramach Strefy nauki). Tematy każdej ze stref będą nawiązywały do Celów Zrównoważonego Rozwoju. O mieście i polityce miejskiej w kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii czy gospodarki podyskutujemy w ramach Strefy Metrolab. To przestrzeń, której gospodarzem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Za Miasteczko młodych w zielonej przestrzeni Parku Boguckim odpowiedzialna jest Rada Młodych przy WUF11 – grupa osób, która od początku organizacji Forum dba o to, by głos młodzieży był słyszalny. Podobnie  będzie w Miasteczku młodych! Poznanie ciekawych ludzi z całego świata, udział w zajęciach sportowych, koncerty i debaty o tym, co ważne dla dobrego funkcjonowania miasta –  to wszystko w otoczeniu miejskiej przyrody!

Chętnych na kontynuowanie rozmów o technologicznych aspektach rozwoju miast zachęcamy  do odwiedzenia Strefy innowacji. To tam będą odbywały się spotkania z ekspertami i praktykami na temat idei i rozwiązań smart city. Za to w ramach “Miasta 360” przeniesiemy się w przyszłość. Wszystko za sprawą wystawy “Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą przygotowała Akademia Sztuk Pięknych. - Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne spędzanie czasu. WUF11 rozleje swoją energię na ulice Katowic, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenia między uczestnikami Forum, mieszkańcami Katowic  i tematami dotyczącymi miast - podsumowała wiceminister Jarosińska-Jedynak.


Więcej informacji o WUF11: https://www.gov.pl/web/wuf11

Program wydarzenia: https://wuf.unhabitat.org/main-events

Bezpłatna rejestracja na WUF11 dostępna jest na stronie: https://www.unevents.org/Home/Register

Skomentuj artykuł: