Kierowco, usłysz głos rozsądku!

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę na przejazdach kolejowo-drogowych, aby powroty ze wypoczynku podczas Świat Wielkanocnych były bezpieczne i bez wypadków. Kierowco, usłysz głos rozsądku, nie ignoruj znaku stop i czerwonego światła, nie wjeżdżaj pod rogatki, nie prowokuj tragedii!

- Ambasadorki i Ambasadorzy kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” apelują do kierowców o właściwe zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych. Przypominają o zasadach korzystania z Żółtej Naklejki PLK. Przestrzegają przed omijaniem slalomem opuszczonych rogatek, ignorowaniem znaku stop i włączonych - informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przeprowadzili już dodatkowe akcje przed świętami na przejazdach między innymi w Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Rybniku, Pelplinie i Krakowie.

Kierowcy nadal powinni pamiętać, że:

- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
- Żółta naklejka PLK ratuje życie

- Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu - wyjaśnia rzecznik. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.

Źródło

Skomentuj artykuł: