Polimery Police to inwestycja kluczowa dla całej gospodarki - ocenił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego uruchomienia produkcji polipropylenu w nowej instalacji Grupy Azoty w Policach (woj. zachodniopomorskie). Spółka podała, że budżet projektu to ponad 7,2 mld zł.
Jak zaznaczył premier Morawiecki, inwestycja w polimery jest inwestycją w polską chemię, gdzie notujemy deficyt handlowy. Polska więcej produktów chemicznych sprowadza, niż wysyła za granicę - tłumaczył.
- To oznacza, że taka inwestycja jak ta nie tylko była bardzo potrzebna z punktu widzenia uzupełnienia oferty produktowej Grupy Azoty, ale jest kluczowa dla całej gospodarki Rzeczpospolitej
Dodał, że nowa inwestycja w Policach oznacza, że powstaną "setki i tysiące" miejsc pracy w Polsce.
- To są miejsca pracy dla ludzi o wysokich kwalifikacjach: przemysłowych, technicznych, w zakresie nowych technologii. Dla ludzi, którzy pomogą zlikwidować deficyt w handlu chemią, który wynosi 18 mld zł – stwierdził Morawiecki.
Według premiera można powiedzieć, iż "jest polityka wyprzedaży majątku i sprzedaży firm oraz jest polityka tworzenia nowej wartości przemysłowej. Posłowie tej ziemi wierzyli w wartość tworzenia nowych instalacji przemysłowych".
Przypomniał, że w przeszłości zostały sprzedane polskie zakłady chemiczne, np. bydgoski "Zachem", które "uległy zniszczeniu".
- Polimery to wielka szansa inwestycyjna, której w kraju nie mogliśmy nie dostrzec
– powiedział Morawiecki.
- Jestem przekonany, że inwestycja w Policach będzie służyć przez dekady, że będzie służyć wielu pokoleniom Polaków – dodał szef rządu.
List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police prezydencki minister Andrzej Dera.
Prezydent uznał inwestycję za jeden z najambitniejszych projektów w historii polskiego przemysły chemicznego.
"Gratuluję państwu wizji i rozmachu, z jakimi zaplanowano to przedsięwzięcie, jedno z największych w branży w naszym regionie Europy, a zrealizowane na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem potrzeb nowoczesnej gospodarki i regulacji klimatycznych"
- napisał prezydent.
W ocenie prezydenta inwestycja może też znacząco wpłynąć na wynik polskiej gospodarki, zaopatrując w polipropylen rynek krajowy oraz czyniąc go wiodącym polskim produktem eksportowym. Ponadto, zaznaczył Duda, dzięki nowemu kompleksowi chemicznemu zwiększa się również energetyczno-surowcowa niezależność Polski.
Odczytano także list prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
"Inwestycja ta, będąca największym i najdroższym przedsięwzięciem tego typu w Europie Środkowej, umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową. Jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie"
Dodał, że Polska potrzebuje aktywnej polityki przemysłowej, bo to właśnie przemysł jest kołem zamachowym gospodarki i jej technologicznego rozwoju. Ocenił ponadto, że inwestycja świadczy o sile spółek Skarbu Państwa.
"Dzięki niej Grupa Azoty staje się jednym z liderów produkcji polipropylenu w Europie" - napisał wicepremier.
Jak przekazała Grupa Azoty, Polimery Police to "jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej". Polipropylen będzie w Policach produkowany pod marką Gryfilen.
"Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł"
– przekazano.
Zgodnie z harmonogramem inwestycji rozpoczęcie produkcji polipropylenu następuje w ramach rozruchów technologicznych instalacji. Moce produkcyjne będą stopniowo zwiększane aż do osiągnięcia założonych parametrów nowej fabryki - dodano.
Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy - Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu.
Produkowany pod marką Gryfilen polipropylen to docelowo portfolio ponad 30 rodzajów produktów, uwzględniając w tym homopolimery, kopolimery udarowe i kopolimery randomiczne – przekazała Grupa Azoty.
"Wykorzystywane są między innymi w przemyśle samochodowym, opakowaniowym i segmencie artykułów gospodarstwa domowego. Produkowany Gryfilen charakteryzuje się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie zawiera ftalanów czy bisfenolu A (BPA). Zapewnia także znikomą transmisję smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym. Polipropylen jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni poddać można recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w europejskie założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego" - zaznaczyła spółka.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W skład grupy kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), GA Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., GA Zakłady Chemiczne "Police" S.A., a także GA Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
Projekt inwestycyjny Polimery Police realizuje spółka celowa Grupa Azoty Polyolefins. Według Grupy Azoty inwestycja umożliwi jej dywersyfikację działalności biznesowej, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.