Kolejne 23 km ekspresówki na Pomorzu za ponad 0,7 mld zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę na realizację drogi S6 na odcinku Sławno - Słupsk. Nowa trasa o długości blisko 23 km będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. To jednocześnie ostatnia umowa na realizację drogi S6 pomiędzy Szczecinem a Gdańskiem.

- Droga ekspresowa S6 to najważniejsza arteria komunikacyjna łącząca Trójmiasto, Pomorze Środkowe i Szczecin. Dzisiejsza umowa to kolejny krok do ukończenia nowoczesnego, komfortowego i bezpiecznego połączenia drogowego, wyczekiwanego zarówno przez mieszkańców Pomorza, jak i przez wszystkich podróżujących po polskim wybrzeżu - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
 
Inwestycję zrealizuje firma Stecol. Wartość kontraktu to 701,6 mln zł. Oddanie drogi do użytkowania zaplanowano na 2025 r.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektów wykonawczych, zrealizowanie robót budowlanych oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi. Dla inwestycji została już wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Na opracowanie dokumentacji projektowej przewidziano 10 miesięcy, natomiast na prace budowlane 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych). 

Ostatnie lata to czas intensywnej realizacji drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Gdańskiem. W woj. pomorskim obecnie trwa realizacja 10 odcinków S6, ponadto we wrześniu tego roku została zawarta umowa na realizację odcinka Koszalin - Sławno w woj. zachodniopomorskim. 

Od 2019 r. można już korzystać z blisko 130 km nowo wybudowanej drogi między Szczecinem a Koszalinem. Od lipca ubiegłego roku prowadzone są roboty związane z dokończeniem obwodnicy Koszalina i Sianowa, a od 2018 r. trwa realizacja ponad 40 km S6 od Bożegopola Wielkiego do obwodnicy Trójmiasta. Ten fragment S6 nazywany jest potocznie Trasą Kaszubską.

Umowy na realizację pozostałych odcinków S6 w woj. pomorskim, łącznie z obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej, zostały podpisane w ub. roku. Zakończenie realizacji tych fragmentów, jak również dwóch ostatnich odcinków S6 w woj. zachodniopomorskim Koszalin - Sławno i Sławno - Słupsk planowane jest w 2025 r. 

Skomentuj artykuł: