Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) mimo pandemii przyciągnęła do tej pory najwięcej bezpośrednich inwestycji spośród wszystkich stref działających w naszym kraju. Dzięki temu Śląskie jest nadal najbardziej atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym regionem w Polsce - wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Jednak KSSE to nie tylko inwestycje w mury i maszyny, ale ostatnio przede wszystkim w ludzi.
W Śląskiem na 38 wyższych uczelniach kształci się 8,5% ogólnej liczby studentów w kraju. Specyfiką regionu jest dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe. KSSE chce to wykorzystać, w związku z czym przygotowała specjalną ofertę dla biznesu.
– Inwestujemy w kadry. To nasza mocna strona, nasza skała. Dzięki temu chcemy tworzyć najlepsze warunki dla biznesu nie tylko w Europie, ale i na świecie – podkreśla prezes KSSE dr Janusz Michałek.
- W KSSE stawiamy na Przemysł Przyszłości. Jesteśmy liderem automotive i sercem motoryzacji w Polsce. Dziś działają u nas fabrykiprzyszłości - bezpieczne, zrobotyzowane inteligentne firmy zatrudniające ponad 80 tys. pracowników. Angażujemy się też m.in. w inicjatywy, których celem jest rozwój branży lotniczej i współpraca technologiczna, łączenie nauki z biznesem. Jesteśmy m.in. partnerem Polsko – Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich. Rozwijamy Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 czy naszą nową inicjatywę - hub technologii cyfrowych SilesiaSmartSystems
KSSE podpisała właśnie umowę o współpracy w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i naukowych z Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
- Inwestorzy chcą uczestniczyć w procesach kształcenia nowych kadr i rozwoju ich kompetencji w zgodzie z aktualnymi trendami w gospodarce. Ważne, aby KSSE zaangażowała się w budowę atrakcyjnej oferty dydaktycznej i kształcenie na konkurencyjnym, międzynarodowym poziomie – dodaje wiceprezes KSSE, Ewa Stachura-Pordzik.
Ze strony Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach umowę podpisali: prof. dr hab. Sławomir Smyczek, prorektor ds. edukacji i internacjonalizacji oraz dr hab. Izabela Sztangret, prof. UE, prodziekan Szkoły Studiów I i II Stopnia, kurator kierunku Zarządzanie. Pierwszy wspólny projekt pn. „Megatrendy w światowej gospodarce i zarządzaniu” rozpocznie się już wkrótce.
To cykl wykładów online, które poprowadzą wykładowcy zagranicznych i polskich uczelni oraz praktycy, dyrektorzy HR, posiadający aktualną wiedzę nt. trendów w globalnej gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wywołanej pandemią COVID19. W ramach porozumienia KSSE m.in. umożliwi studentom UE, kierunku zarządzanie, spełniającym kryteria wyznaczone przez spółkę, udział w programach stażowych lub programach praktyk, podzieli się knowhow w dziedzinie zarządzania projektami, czy prowadzenia biznesu.
- Ważne jest stworzenie ekosystemu biznesowego. Kolejnym naszym krokiem jest KSSENON - akcelerator biznesowy, który budujemy w Żorach
To centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości powstanie dzięki dofinansowaniu projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, po przeprowadzonej ocenie, przyznał środki na realizację naszego projektu w wysokości blisko 41 mln zł – dodał prezes KSSE.
- Śląskie to region ludzi zdeterminowanych, ciężko pracujących, kreatywnych i mądrych. Mamy tu wielką bazę talentów i zaplecze kadr, z którego korzystają nasi inwestorzy. To jest nasz wielki atut
W Strefie nieprzerwanie od początku pandemii wydawane są decyzje o wsparciu.
- Od początku 2020 roku pozyskaliśmy 40 inwestycji wartych ponad 1,2 mld zł. To o 7 projektów więcej niż w tym samym okresie 2019 roku. To rekord mimo COVID19. Te projekty oznaczają, że przedsiębiorcy utworzą co najmniej 800 nowych miejsc pracy w regionie. To pokazuje siłę i determinację naszych inwestorów i udowadnia, że tworzymy w KSSE najlepsze w Europie warunki dla rozwoju biznesu – mówił prezes.
Region jest też ważnym ośrodkiem wystawienniczo-targowym i konferencyjnym. Corocznie organizowany jest Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jest to największa impreza biznesowa w Europie Centralnej, tworząca przestrzeń do wymiany opinii elit politycznych, biznesowych, naukowych i ekonomicznych. Niestety, pandemia przerwała te działania (w Międzynarodowym Centrum Kongresowym powstał szpital tymczasowy dla chorych na COVID), ale władze województwa i KSSE liczą, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy.