Inflacja i wzrosty cen sprawiają, że wszędzie szukamy oszczędności. Ważnym elementem w domowych budżetach są koszty związane z energią elektryczną, gazem, czy paliwem. Można je ograniczyć szukając oszczędności w kuchni.
Kluczowe wydają się tu odpowiednie rozwiązania, które dzięki nowoczesnym technologiom zadbają o nasze oszczędności, a także decyzja o wykorzystaniu gazu zamiast prądu, np. podczas gotowania.
Ostatnie lata pokazują, że konsumenci przy wyborze sprzętu AGD – w szczególności płyt grzewczych – biorą pod uwagę nie tylko samą ergonomię urządzeń, ale i ekonomię konkretnych rozwiązań. Szukają zatem urządzeń, które łączą w sobie odpowiednią estetykę, design oraz technologię i funkcjonalności, pomagające w odpowiednim gospodarowaniu domowymi zasobami.
Oszczędne gotowanie – co jest ważne?
Przy wyborze sprzętu do gotowania, kluczową kwestią jest wybór sposobu zasilania. Jak się okazuje, gaz jest tutaj faworytem. Wyliczenia wskazują, że jest to najbardziej ekonomiczne źródło i jednocześnie doskonała alternatywa dla drogich w eksploatacji sprzętów na prąd.
Są już dostępne rozwiązania, które ograniczają nadmierne zużycie gazu i prądu podczas gotowania. Bazują ono na umieszczeniu palników gazowych pod gładką, ceramiczną płytą, co daje użytkownikom bezpieczeństwo korzystania z gazu oraz jego ekonomiczne spalanie. -Technologia ta umożliwia spalanie gazu w sposób bezpieczny i kontrolowany. Ciepło nie rozchodzi się na boki – inaczej, niż w klasycznych kuchenkach płomienicowych – i nakierowane jest bezpośrednio na płytę, na której znajdują się garnki. Dzięki temu spalany gaz zużywany jest bardziej wydajnie. Co więcej, mikroprocesorowe systemy dbają o bezpieczeństwo wskazując ewentualny brak dopływu gazu lub nieprawidłowości jego przesyłu – wyjaśnia ekspert Stanisław Szyling.
Design a oszczędzanie
Design ceramicznych płyt gazowych również odgrywa wielką rolę w gotowaniu. I nie mowa tu tylko o kwestiach estetycznych, ale także o specjalnie rozplanowanym ułożeniu pól grzewczych. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu, użytkownicy mają możliwość korzystania z darmowych pól grzejnych, w których wykorzystywane jest ciepło tworzone przez inne palniki. Tym sposobem można użytkować spalany gaz jeszcze wydajniej.
- Wymiana płyty na „gaz pod szkłem” nie generuje dodatkowego kosztu w postaci dodatkowego zakupu nowych garnków i naczyń. Na płycie gotować możemy za pomocą tego, co już mamy i lubimy, bez konieczności nabywania specjalnych naczyń jak w przypadku płyt indukcyjnych – dodaje ekspert.
7 najważniejszych zalet gazu ziemnego
Komfort użytkowania, bezpieczeństwo, realne oszczędności - oto główne zalety gazu ziemnego. Gaz ziemny - zdaniem ekspertów - jest aktualnie najlepszym dostępnym paliwem do użytku domowego z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy siedem najważniejszych z nich.
1. Wygoda
Dzięki gazowi ziemnemu nigdy nie zabraknie Ci paliwa. Rurociągi podziemne oznaczają brak zakłóceń w dostawach. W przeciwieństwie do innych źródeł ciepła, które pozostawiają popioły i zapach, gaz ziemny jest paliwem czystym, które nie generuje produktów ubocznych spalania. Gaz ziemny to wygoda dla użytkowników domu – począwszy od natychmiastowego, przytulnego ciepła, przez szybkie gotowanie, po możliwość długich pryszniców czy kąpieli bez obaw o wyczerpanie ciepłej wody.
2. Wszechstronność
Gaz ziemny to zdecydowanie więcej niż tylko ogrzewanie domu. Może być stosowany do podgrzewania wody, suszenia ubrań, gotowania i uruchamiania nastrojowych kominków. W lecie może posłużyć jako paliwo do grilla, oświetlenia gazowego, a nawet do podgrzewania basenu czy wanny z hydromasażem!
3. Oszczędność
Nowoczesne grzewcze urządzania gazowe umożliwiają regulację, która pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej. Mamy zawsze możliwość kontroli ilości zużytego gazu i optymalizacji pracy urządzeń biorąc pod uwagę temperaturę czy osobiste preferencje. Nowoczesne kotły są kompaktowe, nie musimy także myśleć o kłopotliwym magazynowaniu paliwa, więc oszczędzamy również sporo miejsca.
4. Bezpieczeństwo
Gaz ziemny jest jednym z najbezpieczniejszych źródeł energii na świecie. Ponieważ jest nawaniany – zyskuje charakterystyczny zapach, który może sygnalizować o nieszczelności instalacji, a tym samym zwiększać bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych, które go wykorzystują.
5. Ciągłość dostaw i niezależność
Gaz ziemny jest doprowadzony do gospodarstwa domowego podziemnym rurociągiem i jest to przypływ stały. Użytkownik nie musi się więc martwić, że zabraknie mu paliwa. A wiele urządzeń zasilanych gazem ziemnym działa podczas przerwy w dostawie prądu, ogrzewając wodę czy umożliwiając przygotowanie posiłku.
6. Korzyści dla środowiska
Pod każdym względem gaz ziemny jest obecnie najlepszą alternatywą energetyczną. Jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnym i stanowi tym samym pomost pomiędzy węglem a nieemisyjnymi źródłami energii.
7. Wzrost wartości nieruchomości
Podłączenie nieruchomości do sieci gazowej i nowoczesna energooszczędna instalacja podnoszą atrakcyjność i wartość inwestycji, co może mieć kluczowe znaczenie przy jej sprzedaży.