Kupiono obligacje za blisko 4 mld zł

W maju br. kupiono skarbowe obligacje oszczędnościowe za blisko 4 mld zł - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zaznaczył, że dużym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się instrumenty 3-miesięczne o stałym oprocentowaniu.

Zgodnie z danymi resortu finansów w maju sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3 mld 791 mln zł. "Maj był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym nasi klienci kupili skarbowe obligacje oszczędnościowe za kwotę blisko 4 mld zł" - napisał Skuza.

Dużym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się instrumenty 3-miesięczne o stałym oprocentowaniu. Ponadto inwestorzy chętnie nabywali obligacje 4-i 10-letnie, których oprocentowanie oparte jest o wskaźnik inflacji. Instrumenty indeksowane, zakupione łącznie za kwotę ponad 1,5 mld zł, stanowiły 40 proc. majowej sprzedaży. Inwestorzy indywidualni szukają bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności, dlatego też nasze obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

ocenił wiceminister.

Dodał, że do końca maja Polacy zainwestowali w nie o 32 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rekordowego ubiegłego roku.

MF podało, że największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1 mld 932,2 mln zł (51 proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (35 proc.), 2-letnie (8 proc.) i 10-letnie (6 proc.).

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ nabywcy przeznaczyli 23,1 mln zł. Wyjaśniono, że obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N