Kwota wolna w Polsce na poziomie porównywalnym z Niemcami, Francją czy Irlandią

Polski Ład jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany pandemią COVID-19, ale także wielkim impulsem inwestycyjnym na kolejne dekady.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził województwo małopolskie. Podczas wizyty w firmie Wiśniowski mówił na temat nowych rozwiązań - takich jak wyższa kwota wolna dla wszystkich, czy podniesienie progu podatkowego pierwszy raz od 12. lat. Szef rządu podkreślił, że polska gospodarka wraz z Polskim Ładem wkracza w okres bardzo mocnego rozwoju.

Polski Ład jest próbą propozycji dla polskich pracowników i przedsiębiorców, żebyśmy razem na tej łodzi polskiej gospodarki płynęli i osiągali jak największe prędkości

dodał premier.

Jednym z fundamentów programu są niższe podatki. Podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł dla wszystkich oznacza faktyczny brak podatku od płacy minimalnej. To także niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce znajdzie się̨ na poziomie porównywalnym z Niemcami, Francją czy Irlandią.

Prócz tego pierwsze od kilkunastu lat podniesienie drugiego progu podatkowego - z 85 do 125 tys. zł

poinformował premier Morawiecki.

Polski Ład to także wielomiliardowy impuls popytowy, na którym skorzystają firmy.

- W ramach Polskiego Ładu zaplanowaliśmy szereg rozwiązań dla przedsiębiorców. Będziemy je konsultować w najbliższych tygodniach. Chcę przedłużyć okres konsultacji - do pięciu tygodni - aby każdy mógł spokojnie się wypowiedzieć

dodał szef rządu.

Naprawa finansów publicznych sprawiła, że na półrocze Polska odnotowała nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł. W czerwcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. rok do roku i wyniosło 6359,3 tys. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł (brutto).
Według Eurostatu, Polska ma również jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej.

Źródło

Skomentuj artykuł: