Prekursorzy innowacji, z sukcesami działają na kilku kontynentach, wielu z nich to czołowi gracze w swojej branży. Oto pięciu finalistów – wśród nich liderzy w eksporcie, innowacji, przemyśle, sektorze MŚP. To nie tylko gospodarczy patrioci, ale i filantropi, którzy potrafią dzielić się owocami swojego sukcesu i działać na rzecz dobra wspólnego. Przedsiębiorczość i innowacyjność polskich czempionów należy doceniać oraz nagradzać – gdyby nie patriotyzm gospodarczy i silna polska gospodarka, trudniej poradzilibyśmy sobie z wyzwaniami jakie przyniosła pandemia COVID-19 w wymiarze ekonomicznym – podkreślają inicjatorzy konkursu.
Organizatorzy konkursu „Polski Przedsiębiorca 2020 Gazety Polskiej Codziennie” wyłonili polskich przedsiębiorców i menadżerów, którzy nie boją się nowych wyzwań i prężnie rozwijają swoją działalność. Skutecznie budują polski kapitał na terenie kraju, zdobywając także nowe rynki zagraniczne.
W tym roku doceniono pięciu wyjątkowych przedsiębiorców. Wśród laureatów znalazły się takie osoby jak: inż. Antoni Stolarski, założyciel Spółki SaMASZ jednej z największych polskich firm, i liczącego się na świecie eksportera maszyn rolniczych; lider przemysłu – Marcin Chludziński, prezes koncernu KGHM Polska Miedź S.A., globalny producent miedzi oraz srebra na świecie. Za innowacje nagrodzono „Biomed Lublin” Wytwórnię Surowic i Szczepionek S.A. W kategorii „Reprezentant MŚP” statuetkę wręczono Łukaszowi Wójcikowi, prezesowi Wójcik Sp. Jawna – rozpoznawalnej w całej Polsce marce słodkości. Natomiast Fundację „Akogo?”, założoną przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz księdza Wojciecha Drozdowicza, wyróżniono w kategorii „Filantrop”. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wyróżnienie otrzymał również Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
– „Od lat 90-ych środowisko związane z Gazetą Polską mówi o potrzebie promocji polskich towarów, inwestowania w Polskę, zachowania polskiego kapitału – i to w szerokim ujęciu od innowacji, przez rozwój gospodarczy, eksport, po dobroczynność”
Choć idea plebiscytu zrodziła się przed 6 laty, to potrzeba wspierania idei patriotyzmu gospodarczego szczególnie mocno wybrzmiewa także i dziś. Pandemia w zaledwie kilka tygodni zmusiła do zrewidowania pojęć opisujących świat i gospodarczą rzeczywistość. „Gdyby nie patriotyzm gospodarczy, gdyby nie siła polskiej gospodarki, szczególnie tych małych i średnich przedsiębiorstw, polska gospodarka nie udźwignęłaby skutków wynikających z pandemii COVID-19” – podkreślają organizatorzy.
W specjalnym liście skierowanym do nominowanych i twórców konkursu zwrócił się Wiceprezes Rady Ministrów, Jarosław Kaczyński: – „Cieszę się bardzo, że „Gazeta Polska Codziennie” uczestniczy w zmaganiach o lepszą Polskę nie tylko w roli, jaka z natury rzeczy przynależy prasie – ale także za pośrednictwem takich inicjatyw, jak konkurs „Polski Przedsiębiorca Gazety Polskiej Codziennie” – twórczo współkształtuje dobry klimat wokół rodzimej przedsiębiorczości” – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Wydarzeniu patronują również Minister Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Patroni medialni tegorocznej edycji wydarzenia: tygodnik Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, portale Niezależna.pl, FilaryBiznesu.pl, albicla.com, Polskie Radio SA, Radio Niepokalanów, a także TVP3 Warszawa i TVP Info.
...
Laureaci konkursu „Polski Przedsiębiorca 2020 Gazety Polskiej Codziennie”:
w kategorii „Eksporter”: inż. Antoni Stolarski, Prezes Zarządu SaMASZ Sp. z o.o.
Inż. Antoni Stolarski konstruktor maszyn rolniczych. Od 37 lat właściciel i założyciel, najpierw Zakładu Mechaniki Maszyn i Urządzeń Rolniczych, a następnie prezes spółki SaMASZ w Zabłudowie, liczącego się na świecie producenta m.in. maszyn rolniczych oraz komunalnych. Roczna produkcja firmy to 10 tys. sztuk maszyn w ponad 350 modelach. Szacowana wartość sprzedaży w 2021 r. to 290 mln zł (wzrost o 35% do 2020 r.). SaMASZ rozpoczął eksport swoich wyrobów do Europy w 1994 r. Obecnie produkowane maszyny trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie.
w kategorii „Innowator”: "Biomed Lublin" Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A.
Biomed Lublin WSiSz S.A. to polska firma farmaceutyczna, której zadaniem od jej powołania w 1944 r. było wytwarzanie produktów leczniczych do walki z chorobami zakaźnymi. Wiedza, doświadczenie i technologia wypracowana przez przeszło 75 lat funkcjonowania umożliwia dziś wytwarzanie leków w takich segmentach jak: wakcynologia, onkologia, immunoterapia i ginekologia.
Produkowane przez Biomed Lublin produkty lecznicze są unikatowe oraz innowacyjne – wśród nich: deficytowa na rynku europejskim szczepionka przeciwgruźlicza BCG (Biomed Lublin jest jedynym krajowym producentem tej szczepionki) czy równie deficytowy m.in. lek onkologiczny Onko BCG. Obecnie produkty Biomed Lublin sprzedawane są do ok. 30 krajów na czterech kontynentach.
w kategorii „Lider przemysłu”: Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Polski miedziowy koncern, który jest jednym z największych przedsiębiorstw w kraju o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki, swoją działalność prowadzi na czterech kontynentach. Miedź, srebro i inne metale ze znakiem KGHM są od lat synonimem najwyższej jakości, docenianej i rozpoznawalnej na świecie, a jej gwarancją są certyfikaty międzynarodowych giełd towarowych.
Koncern, który łącznie zatrudnia ponad 34 tys. pracowników, jest jednym z czołowych globalnych producentów miedzi (7 miejsce na świecie) oraz srebra na świecie (2 miejsce). Spółka jest także jedynym w Europie producentem renu i nadrenianu amonu z własnych zasobów. W portfolio znajdują się również metale, tj. molibden, pallad czy nikiel, co daje KGHM mocną pozycję wśród światowych przedsiębiorstw multisurowcowych. Dzięki zdolnościom produkcyjnym polskich hut miedzi, KGHM jest jednym ze światowych liderów branży metalurgicznej.
w kategorii „Reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw”: Łukasz Wójcik, Prezes Wójcik Sp. Jawna.
Małżeństwo Ilona i Łukasz Wójcikowie, właściciele Wójcik Domowe Specjały w Karpinie, w ciągu 15 lat przeszli drogę od małej cukierni do rozpoznawalnej w całej Polsce marki słodkości. Wytwarzane przez spółkę torty i ciasta goszczą obecnie na stołach Polaków w różnych zakątkach kraju.
Cukiernia Wójcik to zakład produkcyjny prowadzony przez drugie pokolenie cukierników. W ofercie ma około 150 gatunków ciast i tortów, ciastka oraz różnego rodzaju wyroby cukiernicze. Rodzinna firma wytwarza słodkości według sprawdzonych, rodzinnych receptur oraz z poszanowaniem tradycji. Za sukcesem firmy stoją indywidualnie opracowane receptury, wykorzystywanie naturalnych surowców najwyższej jakości oraz niepowtarzalne połączenie smaków. Wszystko zgodnie z przyjętym mottem: "Harmonia w tradycji i smaku!”.
w kategorii „Filantrop”: Ewa Błaszczyk-Janczarska, Prezes Zarządu Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”.
Fundacja „Akogo?”, założona przez Ewę Błaszczyk-Janczarską, znaną aktorkę teatralną, filmową, pieśniarkę, oraz księdza Wojciecha Drozdowicza, jest polską organizacją pozarządową, która zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Gdy fundacja rozpoczynała działalność, w Polsce nie istniała systemowa pomoc dla pacjentów po ciężkich urazach mózgu, przebywających w śpiączce. Fundacja wybudowała Klinikę „Budzik” – pierwszy w naszym kraju wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Do września 2021 r. w klinice „Budzik”, która działa od lipca 2013 r., wybudziło się ponad 80 dzieci. Kilka lat temu fundacja podjęła działania zmierzające do stworzenia kliniki „Budzik” dla dorosłych, która ma powstać przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie.
Wyróżnienie dziennika „Gazeta Polska Codziennie” otrzymał również Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, m.in. za tworzenie dobrego środowiska współpracy samorządu z przedstawicielami biznesu. W tym roku region zanotował najwyższe przychody z CIT w historii Śląska od 20 lat. Środki zarezerwowane w budżecie na przyszły rok również będą historyczne – podkreślał Marszałek Jakub Chełstowski. – „Samorząd wspiera przemysł, lokalny biznes, rozwój infrastruktury – ta nagroda to wielka nobilitacja do jeszcze cięższej pracy dla całego regionu i dla Polski” – powiedział laureat.