Maląg: Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna, ale bardzo dobra

2,7 proc. wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu 2022 r., tyle samo co w miesiącu poprzednim - wynika z danych Eurostatu. - To wynik znacznie lepszy niż przed rokiem, stopa bezrobocia w czerwcu br. była także dużo poniżej unijnej średniej. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna, ale bardzo dobra - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. w Unii Europejskiej wyniosła 6 proc., a w strefie euro 6,6 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Polska po raz kolejny zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii z wynikiem 2,7 proc. Ponownie tylko Czechy odnotowały niższy poziom bezrobocia - 2,4 proc. Tuż za nami uplasowały się Niemcy z bezrobociem na poziomie 2,8 proc. - wylicza minister Maląg. 

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest tym samym niższa niż przed rokiem, gdy bezrobocie wynosiło 3,4 proc. (według metodologii Eurostatu).

- Co więcej, lepiej jest także w grupie osób młodych do 25. roku życia. W tej grupie stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. wobec 12,9 proc. w czerwcu roku ubiegłego. Średnia zarówno w UE, jak i strefie euro, to 13,6 proc. - wskazuje minister.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznych, które następnie potwierdził GUS, wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca br. wyniosła 4,9 proc.

- To historyczny wynik, najlepszy od 32 lat. I to najlepiej dowodzi, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra - nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego przyjęcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy i otwarcie dla nich rynku pracy. Przeciwnie, ta sytuacja jest coraz lepsza

podkreśla szefowa MRiPS.

Skomentuj artykuł: