Marzymy o domach z ogródkiem w ładnej okolicy

Chęć realizacji marzenia jest głównym powodem, dla którego Polacy budują dom. 25% inwestorów decydowało się na budowę, żeby zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Prawie 60% osób, wybierając miejsce zamieszkania, kierowało się walorami okolicy. Szczególne znaczenie dla Polaków miała bliska lokalizacja terenów zielonych - wynika z Raportu o budowie domów serwisu Oferteo.pl.  

W 2021 r. ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na budowę domu, ponieważ chciała zrealizować marzenie. Od wielu lat jest to główny powód, dla którego Polacy inwestują we własne cztery ściany. Co czwarty respondent przyznał, że kierowała nim przede wszystkim chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Dla 24% motywacją do budowy domu było dysponowanie działką budowlaną. Wśród pozostałych aspektów często wymieniano chęć posiadania ogrodu (23%), przekonanie, że bardziej opłaca się budować dom niż kupować mieszkanie (23%) oraz potrzebę przeprowadzki z miasta na wieś (22%). 

- Dane pochodzące z raportu wskazują na różnorodność motywacji i potrzeb osób decydujących się na budowę domu w 2021 r. Przekładają się one bezpośrednio na podejmowane decyzje w trakcie planowania inwestycji. W tym procesie warto skorzystać z dostępnych narzędzi internetowych, które pozwolą na łatwe porównanie ofert wykonawców i ułatwią oszacowanie budżetu - komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Według raportu 56% prywatnych inwestorów zdecydowało się na dom na wsi. Jest to wynik o 5 punktów procentowych wyższy niż w 2020 r. Co czwarty respondent wybrał inwestycję w niedużym mieście (do 50 tys. mieszkańców). Podobnie jak w roku 2020 niewielki procent osób budował dom w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. W 2021 roku było to 7%, a w 2020 – 5%. 

Ponad 50% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet SWPS zadeklarowało, że bardziej niż przed pandemią doceniło tereny zielone w pobliżu miejsca zamieszkania. Podobne opinie płyną od uczestników badania Oferteo. Na pytanie, co zadecydowało o wyborze działki, prawie 60% ankietowanych przyznało, że była to okolica.

Z kolei co czwarty ankietowany przez Oferteo nie miał wpływu na wybór okolicy, ponieważ działka, na której stawiał dom, pochodziła z darowizny. 27% budujących, wybierając działkę, kierowało się ceną. Istotne dla Polaków okazały się także odległości od miejsca pracy (17%) oraz od miejsca zamieszkania najbliższej rodziny (17%).

Skomentuj artykuł: