MF: Inflacja w 2022 zacznie spadać

Wysoka inflacja w Polsce powinna mieć charakter przejściowy i w przyszłym roku powinna się systematycznie obniżać - powiedział dzisiaj na antenie radia TOK FM główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

- Inflacja przyspieszyła do 5,5, prawie 6,0 proc., i jest to jest to na pewno jakieś ryzyko makroekonomiczne, natomiast według naszych szacunków, według mojej oceny, tak wysoka inflacja to powinna być inflacja przejściowa. Ona powinna w przyszłym roku już zacząć się systematycznie obniżać - powiedział Czernicki.

- Natomiast zakładam, że do celu inflacyjnego będziemy zbliżać się z inflacją (...) przez kilka, kilkanaście kwartałów - dodał.

Główny ekonomista MF przypomniał, że prognozy resortu sprzed kilku miesięcy zakładały, że w 2022 r. inflacja wyniesie około 3,3 proc. Przyznał, że ten poziom będzie wyższy.

- Następne nasze prognozy pokażemy w Aktualizacji Programu Konwergencji w kwietniu. Prace nad prognozami zaczniemy pod koniec roku i zakładam, że będzie jakaś rewizja tych prognoz - powiedział Czernicki.

Poinformował też, że obecnie i w krótkoterminowej perspektywie polska gospodarka powinna nieźle sobie radzić m.in. dlatego, że sektor motoryzacyjny, który najbardziej cierpi ze względu na brak półprzewodników, nie ma tak wielkiego znaczenia w naszym PKB, jak na przykład w gospodarce Czech czy Słowacji.

- Patrząc na nasze dane napływające z rynku pracy odnośnie produkcji przemysłowej, to cały czas nasza gospodarka jest nieźle rozpędzona

dodał.

Odnosząc się do wzrostu cen energii elektrycznej, główny ekonomista MF powiedział, że jeżeli będą one rosły dynamicznie w tym i przyszłym roku, to trzeba będzie szukać rozwiązań strukturalnych, które pomogą najuboższym.

Źródło

Skomentuj artykuł: