Mieszkanie Plus rusza w Krakowie

Program Mieszkanie Plus z trudem przebija się w największych polskich miastach. W stolicy ciągle brakuje nowych lokali, a mimo to brakuje tam terenów pod rządowy projekt. Pod koniec września ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim, a na całym Mazowszu jest 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań, jednak w samej Warszawie powstają tylko dwa osiedla - przy ul. Ratuszowej oraz jedna z największych inwestycji w ramach program, czyli osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. mieszkań w południowej części stołecznego Ursynowa.

Do niedawna podobnie było w Krakowie – tu też rosną domy jak grzyby po deszczu, ale Mieszkanie Plus nie może się jakoś rozwinąć. Nadchodzą jednak zmiany, bo właśnie wmurowano akt erekcyjny pod pierwsze Mieszkanie Plus w Krakowie. 
Na Klinach, w południowej części miasta, w atrakcyjnej i dynamicznie rozbudowującej się okolicy powstaje pierwsza tego typu inwestycja. Na 3,5-hektarowej działce przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej budowa ruszyła w sierpniu tego roku. W realizacji jest 8 trzypiętrowych budynków, które pomieszczą blisko pół tysiąca mieszkań o średnim metrażu 46 m kw. 

- Program Mieszkanie Plus w Krakowie staje się faktem. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszych bloków to symboliczny moment – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Mieszkanie Plus to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego w krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90% wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniejszy udział w całej puli mieszkań będą miały kawalerki, których powstanie zaledwie 12. Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. 

- Kraków niezmiennie zajmuje czołowe lokaty w rankingach najlepszych miejsc do życia. Znajduje to odzwierciedlenie m.in.  w liczbie mieszkań co roku oddawanych do użytku – nie tylko na rynku komercyjnym. Stolica Małopolski może pochwalić się także rozwojem budownictwa komunalnego. W ostatnich latach oddaliśmy do użytku 420 w pełni wykończonych lokali mieszkaniowych, a w najbliższych miesiącach zakończy się budowa kolejnych 357 mieszkań - zaznaczył Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa

Mieszkania Plus w Krakowie powstają w dzielnicy Swoszowice, w cichej okolicy, w której dominuje niska zabudowa. Co ważne, w promieniu 1000 metrów od przyszłego osiedla znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola.  
- Realizując nasze projekty dbamy o każdy szczegół. Nasze inwestycje są przestrzenne, pełne zieleni i detali architektonicznych. Na krakowskich Klinach jesteśmy od 4 lat. Wybudowaliśmy i przekazaliśmy naszym klientom ponad 300 lokali mieszkalnych, a kolejne 200 już znalazło swoich nabywców i są w budowie na różnych etapach realizacji. Dziś jednak zaczynamy nowe etap naszej działalności i nowy rozdział na rynku mieszkaniowym w Krakowie. Dzięki współpracy z naszym partnerem, z PFR Nieruchomości budujemy blisko 500 lokali mieszkalnych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Nasze oferty się uzupełniają i nie stanowią dla siebie konkurencji - podkreśliła Julia Bogdanowicz, Prezes Zarządu Bartla Development

W Krakowie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie  składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne zwykle ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

- Inaugurowana inwestycja w Krakowie jest drugą co do wielkości, po Katowicach, realizacją w Polsce. To także kolejny projekt powstający we współpracy z firmą deweloperską. Blisko 500 mieszkań, które tu powstają to oferta dla rodzin, które będą mogły skorzystać z dopłat do czynszów. W Krakowie czteroosobowa rodzina może liczyć na blisko 500 złotych miesięcznie- zaznaczył Mirosław Barszcz, Prezes Zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Spółka PFR Nieruchomości proceduje 18 lokalizacji na terenie całego województwa małopolskiego. Ich potencjał to około 5,5 tysiąca mieszkań Jedną z najbardziej zaawansowanych lokalizacji jest projektowana inwestycja w Skawinie. Na niespełna 1,5 hektarowej działce przy ul. Torowej powstanie 7 czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 140 mieszkań. Ich budowa ruszy w III kwartale 2020 roku.

Obecnie w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus jest 1591 mieszkań w Krakowie, Katowicach, Świdniku, Dębicy, Mińsku Mazowieckim i Jarocinie. Jeszcze w 2019 planowane jest uruchomienie inwestycji w nowych lokalizacjach – m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań jest  w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: