Ministerstwo Cyfryzacji: koronawirusowi oszuści będą blokowani

Ochrona obywateli przed wyłudzaniem danych lub pieniędzy pod pozorem walki z epidemią koronawirusa to cel zawartego  porozumienia o współpracy, które Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK, podpisało  z największymi operatorami telekomunikacyjnymi. Jak poinformował resort cyfryzacji, oszuści, którzy wykorzystują koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, będą blokowani. 

„We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw” – skomentował Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

W wyniku porozumienia, które podpisały Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, sprawdzić ją będzie mógł każdy obywatel.

Każdy będzie mógł też mailowo bądź poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania.

„Niestety, w okresach przedświątecznych czy w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak obecna epidemia koronawirusa, pojawiają się często oszuści, którzy próbują żerować na ludzkiej życzliwości, strachu, a czasami niewiedzy. Naszym celem jest najlepsza ochrona obywateli przed takimi praktykami” – wyjaśnia minister Marek Zagórski, który zainteresowanych tematem epidemii zachęca do korzystania z oficjalnej strony www.gov.pl/koronowirus.

 

Skomentuj artykuł: