Na całym świecie "zielona energia" bije rekordy

Wydaje się, że wymuszone połączenie kryzysu energetycznego i klimatycznego popchnęło gospodarki, przedsiębiorstwa i inwestorów do zdecydowanego zwiększenia inwestycji w czystą energię. Przynajmniej taki obraz wyłania się z raportu BloombergNEF 'Energy Transition Trends 2023, który mówi, że inwestycje w czystą energię znacznie wzrosły w czasie kryzysu energetycznego i w zeszłym roku po raz pierwszy zrównały się z inwestycjami w paliwa kopalne.

Według danych opracowanych przez BloombergNEF, fundusze zainwestowane na całym świecie w przejście na czystą energię, w tym odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, ale także nowe formy energii, takie jak na przykład wodór, wzrosły w zeszłym roku częściowo w odpowiedzi na wzrost kosztów paliw kopalnych i osiągnęły 1,1 biliona dolarów.

Oznacza to, że inwestycje w czystą energię wzrosły o 31 proc. w porównaniu z poziomem z wcześniejszego roku, choć oczywiście to tylko ułamek środków potrzebnych do drastycznego ograniczenia emisji i walki z kryzysem klimatycznym. Lwią część pochłonęły projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, ponieważ inwestycje w te dwa odnawialne źródła energii osiągnęły poziom 495 mld dolarów, co stanowi 17-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2021.

Inwestycje w pojazdy elektryczne uplasowały się tuż za nimi, osiągając poziom 466 miliardów dolarów. Sektor pojazdów elektrycznych cieszy się jednak wyraźnie większym zainteresowaniem inwestorów i przedsiębiorstw, ponieważ inwestycje w tym sektorze odnotowały znacznie większy wzrost w porównaniu z pozostałymi sektorami czystej energii: konkretnie wzrosły o 54 proc. w porównaniu z 2021 r. Z badań BloombergNEF wynika również, że prawie połowa inwestycji w transformację energetyczną, w łącznej wysokości 546 mld dolarów, została zrealizowana w energochłonnych i silnie zanieczyszczających środowisko Chinach, skokowo przechodzących na zieloną energię. Z kolei USA nie zwiększyły znacząco inwestycji w tym sektorze i zajmują drugie miejsce, ale mają sporo do nadrobienia, zainwestowawszy w czyste formy energii jedynie 141 mld dolarów.

Jak wskazuje Bloomberg, gdyby Unia Europejska była traktowana jako jeden podmiot, to zajmowałaby to drugie miejsce, z inwestycjami w czystą energię na poziomie 180 mld dolarów.

Skomentuj artykuł: