Nadchodzi rewolucja w planowaniu przestrzennym

Wszystkie uczestniczące w programie banki informują o bardzo dużym zainteresowaniu nową ofertą bezpiecznego kredytu 2%.  Zmiany zachodzą też w mieszkalnictwie – nie będzie PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Nadchodzi też rewolucja w planowaniu przestrzennym. 


7 banków podpisało z BGK umowy: Alior Bank S.A., Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, BPS S.A., PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A., VeloBank S.A. Kredyt z rządową dopłatą oferują już Alior Bank S.A., Bank PEKAO S.A, PKO Bank Polski S.A., VeloBank S.A. - Tylko w pierwszym tygodniu działania programu złożono ok. 3 tys. wniosków. Liczba ta może być jeszcze wyższa, ponieważ razem z przekazaniem tych danych do BGK, wszystkie banki informowały o bardzo dużej liczbie wniosków już złożonych i oczekujących na rejestrację lub przekazanie przez pośredników. Wszystkie banki informują także o kilkakrotnym zwiększeniu wejść na ich strony internetowe, dużej liczbie pobrań formularzy kredytowych oraz o znacznym obciążeniu infolinii. Pierwsze umowy kredytowe są już podpisane – informuje minister rozwoju Waldemar Buda. Od 10 lipca br. konto mieszkaniowe do oferty wprowadzi Bank Pekao S.A.

Więcej informacji o programie Pierwsze Mieszkanie https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie

Zniesienie PCC

Parlament znowelizował m.in ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany przyjęte przez Parlament polegają na:

- zniesieniu 2% PCC w przypadku kupna pierwszego mieszkania z rynku wtórnego,
- wprowadzeniu 6% stawki PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach.
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pakiet-przepisow-do-podpisu-prezydenta

Dom bez pozwolenia

- Rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m2. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia – mówi Waldemar Buda.

Rozwiązanie to znajdują się w nowelizacji prawa budowlanego, która jest procedowana przez sejmową komisję infrastruktury i najprawdopodobniej zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Pozostanie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Użytkowanie wybudowanego domu będzie można rozpocząć z chwilą złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego.

Opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Taki dom musi też być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu.

Bezpłatne projekty architektoniczne

- Domów ponad 70 m2 buduje się w naszym kraju najwięcej. Dlatego z mojej inicjatywy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. W efekcie, jeszcze w tym roku zaoferujemy nowe, bezpłatne projekty do pobrania dla wszystkich chętnych – zaznacza szef MRiT.

W wyniku ubiegłorocznego konkursu można bezpłatnie korzystać z 73 projektów domów całorocznych do 70 m2, zaś dzięki konkursowi studenckiemu z 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych do 70 m2.  

Dotychczas pobrano je aż blisko 54 tys. razy, zaś strona z projektami odnotowała rekordową liczbę ponad 400 tys. odsłon. Liczba zgłoszonych budynków to ponad 2 tys. Wskazuje to nie tylko na duże zainteresowanie tego typu inicjatywami, ale także na potrzebę ich realizacji.

Dzięki najnowszemu konkursowi MRiT wspólnie z GUNB udostępni 12 nowych projektów architektoniczno-budowlanych dla większych domów całorocznych.

Więcej informacji https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/startuje-konkurs-architektoniczny-na-projekty-domow-120-150-i-180-mkw

Zmiany w planowaniu przestrzennym

Parlament zakończył też prace nad nowelizacją przepisów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. - W 2003 r. zreformowano system planowania i zagospodarowania przestrzennego, m.in. wygaszając stare plany i zobowiązując gminy do uchwalenia nowych w krótkim czasie. To się wtedy nie udało, na wielu obszarach naszego kraju wciąż ten obowiązek nie został wykonany. Zaś brak planów miejscowych bardzo często skutkuje nieładem przestrzennym, niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się zabudowy w miejscach, które nie powinny być zabudowywane, lub w sposób, który często określamy patodeweloperką. Przyjrzeliśmy się dogłębnie tej sprawie, szukając przyczyn niepowodzeń. Okazało się, że zawiniły m.in. skomplikowane procedury, które do tej pory trwały latami. Upraszczamy je. Teraz uchwalanie planów będzie szybsze. Pozwoli to gminie płynnie reagować na zmieniające się uwarunkowania przy współpracy ze społeczeństwem. Nowa ustawa to duże ułatwienie i nowa jakość planowania – podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Więcej informacji https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pakiet-przepisow-do-podpisu-prezydenta

Skomentuj artykuł: