Nadwyżka budżetowa coraz większa

Resort finansów przedstawił szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń-lipiec 2022 r. w stosunku do tegorocznej ustawy budżetowej. Wg wstępnych danych nadwyżka w budżecie wyniosła prawie 35 mld zł, wzrastając o 7 mld w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W budżecie państwa na koniec lipca br. odnotowano 34,7 mld zł nadwyżki - podało Ministerstwo Finansów. "Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – lipiec 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r. wyniosło: dochody 313,3 mld zł, tj. 63,7 proc.; wydatki 278,6 mld zł, tj. 53,4 proc." – podano. Miesiąc wcześniej w budżecie zanotowano nadwyżkę w wysokości 27,7 mld zł.

W okresie pierwszych siedmiu miesięcy tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. O 9,9 proc. wzrosły dochody z VAT (o ok. 12 mld zł); o 12,5 proc. - z PIT (o ok. 5 mld zł); o 47,2 proc. - z CIT (o ok. 14,6 mld zł) oraz o 10 proc. - z akcyzy i podatku od gier (o ok. 4,3 mld zł). Z kolei wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 34,8 mld zł i było niższe o ok. 2,0 mld zł (tj. 5,4 proc.).

Wg resortu, w kolejnych miesiącach wynik budżetu państwa ulegnie zmianie z uwagi na koszty związane z ustawą o dodatku węglowym (ok. 9,5  mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatków węglowych) oraz kosztami projektowanej, uzupełniającej w stosunku do dodatków węglowych, regulacji dotyczącej wsparcia finansowego w postaci jednorazowego dodatku dla indywidulanych posiadaczy innych źródeł ciepła, która będzie kosztowała kolejne 10 mld zł. „Te działania jak i kolejne wydatki planowane na ten rok wpłyną na kształtowanie się nadwyżki i deficytu w kolejnych miesiącach” - podkreślono.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: