Najwyższa od kwietnia płynność finansowa polskich przedsiębiorstw

64 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że ich płynność finansowa wystarczy na powyżej 3 miesięcy, o 10 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu i o 25 pkt. proc. więcej niż w połowie kwietnia - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Odsetek firm, którym zapasy gotówki wystarczą na 1-3 miesiące spadł w ciągu miesiąca o 10 pkt. proc. do 28 proc.

62 proc. ankietowanych firm deklaruje, że zwiększenie nakładów inwestycyjnych nie jest elementem ich strategii na najbliższy rok, 25 proc. ocenia, że jest to dla nich umiarkowany priorytet. Inwestycje są silnym priorytetem dla 9 proc. pytanych.

W badaniach PFR i PIE od połowy maja niezmiennie w okolicy 80 proc. plasuje się odsetek firm planujących utrzymanie zatrudnienia - na koniec sierpnia wyniósł on 79 proc.

Redukcję zatrudnienia deklaruje 7 proc. ankietowanych podmiotów, bez większych zmian, a zwiększenie zatrudnienia 11 proc., również stabilnie.

Względem połowy lipca do 36 proc. z 27 proc. wzrósł odsetek firm, w których spadła wartość sprzedaży. W tym samym okresie przyrost odsetka firm, które zanotowały spadek nowych zamówień wzrósł do 33 proc. z 25 proc.

Od początku lipca systematycznie maleje w badaniu PIE i PFR odsetek firm, których sprzedaż rośnie: do 12 proc. na koniec sierpnia wobec 22 proc. 2 miesiące temu.

Utrzymanie wynagrodzeń w firmie deklarowało na koniec sierpnia 85 proc. ankietowanych, najwięcej od pierwszego badania na początku kwietnia, o 14 pkt. proc. w górę względem początku lipca.

Obniżek wynagrodzeń spodziewa się 6 proc. firm, a 7 proc. podwyżek. W połowie maja obniżki zapowiadało ok. 20 proc. firm, a na początku kwietnia 50 proc.

Badanie PFR i PIE przeprowadzone zostało przez IBRiS w dniach 24-26 sierpnia 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa. Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 400 firmy, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji polskich przedsiębiorstw przy poziomie ufności 0,95 z błędem szacunku 5 proc

Źródło

Skomentuj artykuł: