NASA ogłosiła załogę misji księżycowej Artemis II

Artemis II to pierwsza załogowa misja NASA na orbitę Księżyca od czasu programu Apollo. Amerykańska agencja poinformowała, że w skład misji wchodzi trzech Amerykanów i jeden Kanadyjczyk.

Astronauci będą załogą statku kosmicznego Orion w około 10-dniowej misji, którą NASA opisała jako „pierwszy test załogowy i kluczowy krok w kierunku ustanowienia długoterminowej obecności człowieka na Księżycu”.
 

Załogą statku będą astronauci: Christina Koch, Jeremy Hansen, Victor Glover i Reid Wiseman, który będzie dowódcą misji. Zgodnie z informacjami NASA Glover będzie pilotem, podczas gdy Koch i Hansen będą służyć jako specjaliści techniczni.
 

Załoga wystartuje w około 10-dniową podróż z kompleksu startowego 39B w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego NASA na Florydzie. W ciągu około dwóch dni na orbicie sprawdzą systemy Oriona i przeprowadzą test demonstracyjny naprowadzania stosunkowo blisko Ziemi, zanim rozpoczną podróż w kierunku Księżyca.
 

Zbudowany w Europie moduł serwisowy Oriona da statkowi kosmicznemu duży impuls potrzebny do uwolnienia się z orbity okołoziemskiej i obrania kursu na Księżyc. Pojazd kosmiczny wykona pętlę wokół Księżyca a następnie wyruszy w podróż powrotną ku Ziemi. Załoga przeleci około 10 tys. kilometrów od Księżyca. Podczas około czterodniowej podróży powrotnej astronauci będą oceniać systemy statku kosmicznego.
 

Astronauci mają wylądować na Oceanie Spokojnym u wybrzeży San Diego.
 

Ogłoszenie załogi miało miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak NASA i Axiom Space zaprezentowały skafandry kosmiczne, które ludzie będą nosić na powierzchni Księżyca podczas ewentualnej misji Artemis III.
 

Artemis II ma wystartować pod koniec 2024 roku. Załogowa misja Artemis III, która wyląduje na Księżycu, zaplanowana jest na 2025 rok.

Źródło

Skomentuj artykuł: