NASZA KORESPONDENCJA. EXPO 2020 w Dubaju przyciąga inwestorów i turystów

Przyznanie organizacji wystawy EXPO 2020 Dubajowi dało solidny  impuls rozwojowy gospodarce Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Skorzysta na tym też sektor  turystyczny, który już dzisiaj notuje rekordowe wyniki.

Pierwsza Wystawa Światowa organizowana w krajach arabskich EXPO 2020 odbywać się będzie od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021r. Jej hasłem przewodnim będzie „Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. 
Według organizatorów wybór tematyki ma podkreślić, że rozwiązanie największych globalnych problemów jest poza zasięgiem jednego państwa czy regionu, dlatego warto działać wspólnie, bez względu na szerokość geograficzną, bariery instytucjonalne, czy różnice kulturowe, aby razem osiągnąć sukces. 
Stąd dążenie organizatorów, by zaprosić do udziału w wystawie jak największą liczbę krajów i organizacji międzynarodowych, dbałość o stworzenie równych warunków dla prezentacji dorobku wszystkich krajów, także tych uboższych (zasada jeden kraj – jeden pawilon), jak również planowanie przyciągnięcia najwyższego w historii wystaw EXPO odsetka zagranicznych gości (70 proc.). Udział w wydarzeniu potwierdziło już 190 państw. A według przewidywań organizatorów  wystawa może przyciągnąć nawet 25 mln gości z całego świata.

EXPO 2020 to nie tylko świetna okazja na promocję Dubaju,  ale też ogromny impuls rozwojowy dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według wyliczeń firmy doradczej EY, dzięki organizacji  Wystawy Światowej, gospodarka ZEA zyska dodatkowo 33,4 mld USD, w perspektywie od 2013 r. [przyznanie Dubajowi organizacje imprezy – red.] do 2031 r. Dodatkową korzyścią jest powstanie ponad 900 tys. nowych miejsc pracy. Eksperci  EY szacują, że sama wystawa, trwająca sześć miesięcy, przyczyni się do wzrostu PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 1,5 proc.

Dubaj  jeszcze wiele lat przed wyborem na organizatora EXPO 2020  był jednym wielkim placem budowy. Mówiło się nawet, że jedna trzecia wszystkich dźwigów budowlanych świata pracuje w Dubaju. Niezależnie od tego, ile przesady jest w tym stwierdzeniu, to rozmach inwestycyjny, jaki można było obserwować w Dubaju i innych emiratach był naprawdę imponujący. 

Wybór na gospodarza EXPO jeszcze przyspieszył realizacje wielu inwestycji infrastrukturalnych, dróg, nowej linii metra, centrów kongresowych, hal widowiskowo-sportowych, galerii handlowych. Ogromne środki zaczęto też inwestować w infrastrukturę turystyczną.
 

 
 

Przez wiele lat większość dochodów ZEA pochodziło z wydobycia ropy naftowej. Jednak dzięki sukcesywnej dywersyfikacji gospodarczej coraz większą rolę zaczęły odgrywać inne sektory, takie jak transport i logistyka, nieruchomości, usługi finansowe czy  turystyka. 

Gigantyczne inwestycje w nowoczesną bazę hotelową, centra rekreacyjne i luksusowe galerie handlowe miały przyciągnąć turystów z całego świata. Dla najbardziej wymagających gości wybudowano wyjątkowe 7-gwiazdkowe hotele: Burj Al Arab w Dubaju oraz  Emirates Palace Hotel w Abu Zabi. Ale zadbano też o turystów z mniej wypchanymi portfelami, rozwijając bazę noclegową  w najbardziej atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. To wszystko przyniosło wymierne efekty w postaci szybko rosnącego ruch turystycznego.

W ubiegłym roku  Dubaj  odwiedziło 15,9 mln  turystów z całego świata, co dało mu czwarte miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych miast świata /Mastercard’s Global Destination Cities Index 2019/. Ten rok może przynieść jeszcze lepsze wyniki. Według danych Departamentu  Turystyki  i Marketingu   (Dubai Tourism), w ciągu dziewięciu miesięcy 2019 r. Dubaj gościł ponad 12 mln turystów zagranicznych, tj. o 4,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. A jak zapowiedział  Jego Ekscelencja  Helal Saeed Almarri, dyrektor generalny Dubai Tourism, do 2020 r. liczba turystów ma wzrosnąć do 20 mln. 
Turystyka przyjazdowa do Dubaju nie mogłaby się tak dynamicznie rozwijać, gdyby nie inwestycje w sektorze hotelowym.  Na koniec czerwca 2019 r. dubajska  baza hotelowa dysponowała ponad 118 tys. miejsc noclegowych w 714 placówkach. Oznacza to 6 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Średnie obłożenie hoteli wynosiło 76 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie. 
Szybko rośnie też liczba odwiedzających  inne emiraty, a szczególnie  Abu Zabi. Według Departamentu Kultury i  Turystyki / DCT Abu Dhabi/, stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich odwiedziło w 2018 r. prawie 10,3 mln turystów. Warto wspomnieć, że największą atrakcją turystyczną Abu Zabi jest Wielki Meczet Szejka Zajida /Sheikh Zayed Grand Mosque/, który odwiedziło w ub. r. 6 mln osób. Duzy potencjał  turystyczny mają tez pozostałe emiraty [Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra – red.], gdzie obecnie rozwijana jest infrastruktura. 
 

Do wzrostu ruchu turystycznego do ZEA przyczyniają się też polscy turyści, którzy coraz częściej wybierają Dubaj czy inne emiraty na miejsce swoich wyjazdów. Według informacji z biur podroży, Zjednoczone Emiraty Arabskie to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych na egzotyczne zimowe wakacje.  Z pewnością ruch turystyczny z Polski do ZEA znacząco wzrośnie podczas EXPO 2020, ale Światowa Wystawa w Dubaju to przede wszystkim szansa dla polskiego biznesu, zainteresowanego rozwojem współpracy z partnerami z ZEA i z innych krajów arabskich. 

Zdaniem Jadwigi  Emilewicz, minister rozwoju, bogaty program promocji gospodarczej Polski na EXPO 2020 daje naszym przedsiębiorcom wyjątkową okazję do zaprezentowania się, a w konsekwencji zdobycia nowych partnerów z ogromnych rynków regionu Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki i Południowej Azji. Udział w EXPO 2020 w Dubaju otworzy im także nowe szanse biznesowe w tworzeniu innowacji w takich obszarach jak energia odnawialna, transport, edukacja, telemedycyna czy gospodarka wodna.
 

Program gospodarczy towarzyszący udziałowi Polski w EXPO 2020 w Dubaju będzie realizowany w latach 2019–2021, zarówno przed wystawą, w jej trakcie, jak i po jej zakończeniu. Kulminacją programu gospodarczego będzie Forum Gospodarcze Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie – wydarzenie z udziałem władz państwowych zaplanowane na 7 marca 2021 r. Będzie to część obchodów Narodowego Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Planowane jest również stworzenie bazy przedsiębiorców – katalogu z profilami polskich firm w postaci prestiżowego wydawnictwa.

Źródło

Skomentuj artykuł: