Nawet 10% spłaconych przed terminem kredytów hipotecznych

34 mld zł - już tyle Polacy przeznaczyli na nadpłaty złotowych kredytów mieszkaniowych w ciągu 9 miesięcy 2022 r. - wynika z szacunków HRE Investments. To najlepszy wynik w historii. 

Jeśli utrzymamy dotychczasowe tempo, to w całym roku możemy na ten cel przeznaczyć około 45 mld. To ponad 10% wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych.

Na tę kwotę składały się zarówno sytuacje, w których oszczędności wykorzystywaliśmy na co najmniej częściową spłatę złotowego kredytu hipotecznego, ale też na liczby te składały się transakcje, w ramach których sprzedawane były mieszkania obciążone kredytem. W przypadku takich transakcji dochodzi przecież także do całkowitej, przedterminowej spłaty ciążącego na danej nieruchomości długu.

Jeśli do końca roku udałoby nam się utrzymać dotychczasowe tempo nadpłacania kredytów, to łącznie w ciągu zaledwie 12 miesięcy oddalibyśmy bankom przed terminem niebagatelną sumę około 45 mld zł. Byłby to najwyższy wynik w historii - dwa razy wyższy niż w 2021 r., 5 razy wyższy niż w 2020 r. i prawie 9 razy wyższy niż w 2019 r.

Według Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, głównym powodem są wyższe stopy procentowe. To one powodują, że raty kredytów wyraźnie poszły w górę. Coraz częściej spłacamy długi hipoteczne oprocentowane na 9-10% w skali roku. Jeszcze niewiele ponad rok temu takiego obrotu spraw trudno się było spodziewać, a przeciętne oprocentowanie złotowego kredytu wynosiło 2-3%. 

Przy wyższym oprocentowaniu przeznaczenie oszczędności na nadpłatę kredytu pozwala faktycznie zauważyć obniżkę raty. Przykład? Mając kredyt na 300 tys. zł i 25 lat musimy się dziś liczyć z ratą na poziomie około 2,6 tys. zł. Wcześniejsza spłata 10 tys. zł z ciążącego na nas długu pozwala w tym przypadku obniżyć miesięczną ratę o około 80-90 zł.

Nie bez znaczenia jest też utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy (niskie bezrobocie i rosnące płace). Do pozbycia się chociaż części kredytów mieszkaniowych zachęca też rząd, oddając przy okazji do rąk zadłużonych potężny oręż w postaci darmowych wakacji kredytowych.

Dzięki nim od sierpnia 2022 do końca 2023 r. większość posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych może poinformować bank, że 8 rat (z 17 przypadających na ten okres) nie będą płacić. Raty zostają wtedy zupełnie bezpłatnie przeniesione na koniec okresu kredytowania, a dziś zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na częściową spłatę zadłużenia.

Źródło

Skomentuj artykuł: