Nielegalny hazard znika, a budżet zyskuje

Po nowelizacji ustawy o grach hazardowych z 2016 r. zwiększyła się skuteczność nadzoru Ministra Finansów i organów Krajowej Administracji Skarbowej nad rynkiem gier hazardowych w Polsce. Zmiany miały także wpływ na ograniczenie szarej strefy w środowisku gier hazardowych, w tym urządzanych przez Internet, a także na zwiększenie dochodów budżetowych z podatku od gier. Służby skarbowe otrzymały na tyle skuteczną broń do walki z nielegalnym hazardem, że praktycznie nie pozwala ona na rozwinięcie się przestępczości w tym zakresie.

Najnowszy przykład pochodzi ze Śląska - 480 sztuk zabezpieczonych urządzeń do nielegalnych gier hazardowych to efekty działań funkcjonariuszy śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej tylko w pierwszym półroczu 2020 roku.

- Nielegalne urządzenia działały w kontenerach, specjalnych bezobsługowych miejscach, ale również kafejkach internetowych, punktach gastronomicznych, sklepach, a także różnych punktach usługowych. Zlikwidowane lokale, w których urządzano nielegalne gry hazardowe działały pod fikcyjnymi szyldami firm usługowych. Nielegalne salony do gier hazardowych były dostępne najczęściej w porze wieczorowej i nocnej - i tylko dla tzw. sprawdzonych klientów - podkreśla kom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Dodaje, że organizatorzy nielegalnych gier hazardowych często utrudniali prowadzenie kontroli.

- Niejednokrotnie trzeba było sforsować drzwi, aby dostać się do kontrolowanego lokalu. Kilka razy doszło do czynnej napaści na funkcjonariuszy KAS i gróźb. Mundurowi natrafiali na monitoring założony w takich podejrzanych lokalach, a obsługa zdalnie wyłączała prąd, żeby utrudnić prowadzenie kontroli. W trakcie takich działań mundurowi ujawniali nie tylko nielegalne urządzenia, ale również duże ilości gotówki, trefne papierosy oraz narkotyki i dopalacze - dodaje Kmiecik.

W jednym z nielegalnych salonów gier pracownik zdemolował pomieszczenie i zniszczył nielegalny automat do gier, usiłując wyjąć z niego pieniądze. Mężczyzna sfingował napad na salon z automatami do nielegalnych gier hazardowych, w którym pracował. Dodatkowo wymyślił uprowadzenie, by odsunąć od siebie podejrzenia.

- Krajowa Administracja Skarbowa wraz z policją systematycznie likwiduje nielegalne miejsca, w których urządzane są gry hazardowe wbrew przepisom - podkreśla Kmiecik.

Apeluje też o informowanie organów skarbowych o nielegalnych grach, które narażają skarb państwa na duże straty i są jednym z ważnych ogniw finansowania przestępczości. Wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać pod Krajowy Telefon Interwencyjny KAS – 800 060 000 oraz pod adresem e-mail:powiadomKAS@mf.gov.pl.

Dzięki aktywności KAS, tylko w 2019 roku na terenie woj. śląskiego zabezpieczono 1398 sztuk nielegalnych automatów o gier hazardowych, a w 2018 roku - 1234 automaty. - Właściciele nielegalnych automatów do gier muszą liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi za urządzanie nielegalnych gier hazardowych. Karę może ponieść nie tylko właściciel nielegalnych automatów, ale również osoba, która wydzierżawia lub wynajmuje lokal, w którym umieszczane są nielegalne automaty do gier hazardowych - podkreśla Kmiecik. - Dodatkowo za urządzanie gier hazardowych wbrew obowiązującym regulacjom grożą również kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego: wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3 lat, lub obie kary łącznie.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o grach hazardowych weszła w życie 1 kwietnia 2017 r. Nowelizacja ta wprowadziła monopol państwa na gry na automatach poza kasynami, a także na urządzanie gier hazardowych przez Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Monopol państwa powierzono od  należącej do Skarbu Państwa Spółce z o.o. Totalizator Sportowy. Od 1 kwietnia 2017 r. wprowadzony też został oficjalny rejestr domen internetowych, które nielegalnie oferują gry hazardowe. Wyspecjalizowana komórka organizacyjna Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, która zajmuje się zwalczaniem przestępczości w środowisku informatycznym, dokonuje identyfikacji nielegalnych domen internetowych oraz gromadzi materiały dowodowe.

Rejestr zakazanych domen jest jawny, udostępniony publicznie i prowadzi go Ministerstwo Finansów (pod adresem: hazard.mf.gov.pl). Od 1 lipca 2017 r. przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokowania domen wpisanych do Rejestru oraz nieodpłatnego przekierowania połączeń do takich domen do strony internetowej prowadzonej przez Ministra Finansów, która zawiera ostrzeżenie o grożącej odpowiedzialności karnej uczestnika nielegalnych gier oraz listę podmiotów legalnie oferujących gry). Natomiast dostawcy usług płatniczych mają uniemożliwiać dokonywanie płatności na stronach internetowych wpisanych do tego Rejestru. Blokowanie stron internetowych i blokowanie płatności są powszechnymi narzędziami wykorzystywanymi przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w celu zwalczania szarej strefy w sektorze gier hazardowych w Internecie.  
 

Źródło

Skomentuj artykuł: