Niemcy popadają w recesję, ponieważ konsumenci wydają mniej

Niemcy pogrążyły się w recesji, ponieważ zeszłoroczny szok cen energii odbija się nadal na wydatkach konsumentów. Produkcja w największej gospodarce Europy spadła o 0,3 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku, po spadku o 0,5 proc. pod koniec 2022 r.

Najsilniej na recesję wpłynęły słabsze od oczekiwanych dane z niemieckiego przemysłu. Bardzo źle wypadła także konsumpcja, choć rynek pracy nadal się trzyma. Swoje zrobiła także utrzymująca się inflacja. Dodatkowym ciosem dla Niemiec było również wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję.

Jednak wartość nowych zamówień w niemieckim przemyśle była w marcu realnie aż o 10,7 proc. niższa niż miesiąc wcześniej – podał Destatis, niemiecki urząd statystyczny. To najmocniejszy spadek od załamania w kwietniu 2020 r., które było rezultatem pandemii koronawirusa.

Ekonomiści spodziewali się, że marzec przyniesie wynik gorszy niż w lutym. Wtedy miał miejsce zaskakujący wzrost. Skala okazała się jednak zaskoczeniem. Według Destatis „negatywny trend dotyczący zamówień jest widoczny w większości gałęzi przetwórstwa”. Na marcowy wynik duży wpływ miał sektor pojazdów obejmujący statki, koleje, samoloty czy pojazdy wojskowe. Tu nowe zamówienia obniżyły się o 47 proc., po 55-proc. wzroście miesiąc wcześniej.

Jak wynika z danych niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,3 proc. między styczniem a marcem, podał tamtejszy urząd statystyczny. Nastąpiło to po spadku o 0,5% w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Wyższe ceny odbiły się na wydatkach gospodarstw domowych na takie rzeczy, jak żywność, odzież i meble. Zamówienia w przemyśle są również słabsze, co odzwierciedla wpływ wyższych cen energii na przedsiębiorstwa. Niższe o 4,9% były także wydatki rządowe a sprzedaż samochodów spadła po zmniejszeniu dotacji rządowych na samochody elektryczne i hybrydowe.

Jednak zdaniem niektórych ekspertów recesja była mniej dotkliwa, niż przewidywano, biorąc pod uwagę dużą zależność Niemiec od rosyjskiej energii. Łagodna zima i ponowne otwarcie chińskiej gospodarki pomogły złagodzić wpływ wyższych cen energii.

Europejskie ceny energii rosły już wtedy, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym ubiegłego roku spowodowała wzrosły do rekordowych poziomów. Od tego czasu ceny gazu ziemnego spadły i obecnie utrzymują się na poziomach ostatnio widzianych pod koniec 2021 r., co wskazuje na złagodzenie presji inflacyjnej na kieszenie konsumentów. Roczna stopa inflacji w Niemczech ponownie zwolniła w kwietniu, pierwszym miesiącu drugiego kwartału, chociaż na poziomie 7,2% pozostała nadal wysoka.

Na znak, że recesja w Niemczech może okazać się krótkotrwała, dane z badań ankietowych pokazały, że aktywność biznesowa w tym kraju ponownie wzrosła w maju, pomimo gwałtownego spadku produkcji. Jednak istnieją prognozy mówiące, że niemiecka produkcja ponownie skurczy się w trzecim i czwartym kwartale.

Wyższe stopy procentowe, potrzebne do opanowania inflacji, mogą nadal ciążyć zarówno na konsumpcji, jak i inwestycjach, a niemiecki eksport może również ucierpieć, ponieważ popyt został osłabiony przez słabość w innych rozwiniętych gospodarkach.

Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, tuż przed Stanami Zjednoczonymi. Tymczasem eksport niemieckich samochodów do Chin spadł w pierwszym kwartale o 24%.

Wbrew znacznie bardziej ponurym prognozom niektórych ekspertów recesja w Niemczech na przełomie roku wydaje się być jednak stosunkowo płytka. 

Źródło

Skomentuj artykuł: