Nowe mieszkania wciąż drożeją

Inaczej niż w poprzednim roku tegoroczny wrzesień przyniósł wzmożone wzrosty średnich cen ofertowych nowych mieszkań w 9. największych miastach - wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. W ślad za cennikami deweloperów podążają oczekiwania sprzedających mieszkania z drugiej ręki.

Wzrosty stawek notowane na rynku pierwotnym były wyraźnie widoczne w przypadku najmniejszych metraży. W tym segmencie panowały także największe dysproporcje pomiędzy poszczególnymi miastami. W dalszym ciągu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym najstabilniej kształtują się stawki dyktowane za duże mieszkania, a więc takie, które najtrudniej sprzedać. W cennikach deweloperów stabilizacja oznacza jednak i tak kilkunastoprocentowe wzrosty w skali roku.

Spośród badanych miast (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław) średnie ceny za mkw. najniższe były w Łodzi (7.677 zł), zaś najwyższe w Warszawie (11.935 zł). W porównaniu do sierpnia średnie ceny za mkw. najbardziej wzrosły w Gdańsku (o 4,0%), zaś w porównaniu do września ub.r. - w Katowicach (o 19,0%).

W stolicy średnia cena ofertowa rośnie nieprzerwanie od lutego 2021 r. O miesiąc dłużej wzrost średniej stawki obserwowany jest w Lublinie. W obu tych miastach mamy do czynienia także z najmocniejszym wzrostem średniej ceny ofertowej w skali roku. W relacji do września 2020 r. średnie oczekiwania deweloperów oferujących kawalerki w Warszawie wzrosły o blisko 22% (nominalnie o 2,5 tys. zł/mkw.), a w Lublinie o blisko 29%.

Podobnie jak na rynku pierwotnym przed rokiem wraz z rozwijającą się w Polsce drugą falą pandemii COVID-19 mieliśmy do czynienia z dominacją obniżek oczekiwań sprzedających mieszkania z drugiej ręki. Tegoroczny wrzesień stał pod znakiem wzrostów, przy czym były one mniej okazałe niż na rynku pierwotnym.

Także na tym rynku we wrześniu najdroższe były mieszkania w Warszawie (13 134 zł/mkw., tj. o 1,4% więcej niż w sierpniu i o 8,6% więcej niż we wrześniu ub.r.), zaś najtańsze w Łodzi (6.467 zł/mkw., tj. o 1,0% więcej niż w sierpniu i o 8,7% więcej niż we wrześniu ub.r.).

Również w porównaniu z wrześniem 2020 r. wzrosty były mniej okazałe niż na rynku pierwotnym. Najmocniej - o blisko 17% - wzrosła w tym czasie wycena używanych kawalerek oferowanych w Szczecinie. Wzrost w granicach 10-13% wystąpił w Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Warszawie. 
 

- W stolicy średnia wycena najmniejszych metraży oferowanych na rynku wtórnym stopniowo zmierza w kierunku 15 tys. zł/mkw.

uważa Marcin Kaźmierczak z Bankier.pl.

Tak jak na rynku pierwotnym kawalerki najmocniej podrożały w ogłoszeniach wystawianych w Lublinie, tak na rynku wtórnym stolica woj. lubelskiego charakteryzowała się najniższym -  5-proc. wzrostem w relacji rocznej.

Skomentuj artykuł: