Zakończyły się pierwsze polsko-wietnamskie konsultacje gospodarcze. Delegacja pod przewodnictwem wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka, pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych, spotkała się z kluczowymi wietnamskimi instytucjami gospodarczymi.
Podczas wizyty promowano polskich przedsiębiorców na 100-milionowym, perspektywicznym rynku. W czasie konsultacji w wietnamskim Ministerstwie Przemysłu i Handlu przedyskutowano inicjatywy służące rozwojowi handlu i ograniczeniu barier prawnych. Zaproponowano także powołanie polsko-wietnamskiej izby handlowej.
Tematem rozmów w Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Środowiska była współpraca geologiczna, wdrożenie polskich zielonych technologii w Wietnamie i koncepcja wspólnej geologicznej stacji badawczej. Do rozwoju współpracy pomiędzy naszymi krajami przyczyni się także decyzja polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki, która związana jest ze zwiększeniem liczby miejsc stypendialnych dla obywateli Wietnamu, którzy przyjmowani są corocznie na studia w Polsce. Program zakłada zasadę wzajemności.
W wietnamskim Ministerstwie Planowania i Inwestycji zaprezentowano projekty, które polscy przedsiębiorcy mogliby zrealizować w ramach polskiej pomocy wiązanej. Z kolei z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni, wiceminister Grzegorz Piechowiak rozmawiał o polskiej obecności w Wietnamie. Mieszkająca w Polsce dobrze zorganizowana diaspora wietnamska, jest naturalnym spoiwem między oboma narodami.
- Wietnam jest zaliczany do najbardziej perspektywicznych rynków. Kraj ten może być dla polskich przedsiębiorców bramą do Azji Południowo-Wschodniej. Polska jest z kolei dla Wietnamu atrakcyjna nie tylko jako sprawdzony i zaprzyjaźniony partner, ale również jako miejsce, które umożliwia wejście na rynek Unii Europejskiej
W pierwszej połowie 2023 r. planowane jest polsko-wietnamskie forum gospodarcze i prezentacja polskiego sektora IT dla wietnamskich kontrahentów. Wietnam jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Dysponuje wieloma umowami o wolnym handlu i jako kraj od lat ma bardzo dobre relacje z Polską. Umowa handlowa UE-Wietnam sprawia, że polski eksport do Wietnamu jest prostszy i wolny od ceł. Szczególne szanse w tym kraju mają polscy przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego, farmaceutycznego i branży IT.
W 2021 r. obroty handlowe Polski z Wietnamem wyniosły 4,66 mld dol. W polskim eksporcie dominowały w 2021 r. artykuły rolno-spożywcze i wyroby metalurgiczne, zaś import z Wietnamu zdominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego, głównie smartfony i części do nich, ale popularne są też obuwie i tekstylia. Towary eksportowane, które cieszyły się szczególną popularnością w ubiegłym roku to miedź, silniki, mąka i leki. Wzajemne kontakty ułatwiłoby bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a miastem Ho Chi Minh.