Nowe narzędzia pomocy dla MŚP

Instruktażowe filmy wideo oraz zestaw narzędzi służących edukacji przedsiębiorców w nabywaniu pro przedsiębiorczych kompetencji, umiejętności planowania biznesowego i budowania odporności firm na sytuacje kryzysowe zostały zaprezentowane na konferencji w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Konferencja była premierą Programu Resc-EWE i przygotowanych w jego ramach innowacyjnych narzędzi - Toolkit Resc-EWE, które mają m.in. pomóc w zapobieganiu i wczesnym ograniczaniu ryzyka w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, tak aby wyeliminować przypadki ich niewypłacalności i upadłości. Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a zorganizowała je Fundacja Firm Rodzinnych (FFR), która jest jednym z partnerów programu Resc-EWE oraz Konsorcjum Early Warning Europe Network.

Projekt ResC-EWE jest współfinansowany przez UE w ramach programu Erasmus+, który jest częścią większego programu unijnego Forward Looking Projects.

- Program Resc-EWE to narzędzia dla przedsiębiorców, które mogą być realną pomocą w rozwiązywaniu problemów w funkcjonowaniu firm. Powstał na podstawie doświadczenia polskich przedsiębiorców, ekspertów i pozwala na przekazanie ich wiedzy firmom przechodzącym różnego rodzaju trudności

zaznaczył wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak.

Prezes Fundacji Firm Rodzinnych Katarzyna Gierczak Grupińska podkreśliła, że projekt doskonale wpisał się w rzeczywistość pandemiczną.

- Potrzeba pomocy przedsiębiorcom jest wyjątkowo paląca. Trudno planować przyszłość, wdrażać zmiany, kiedy decyzje o nich są z tygodnia na tydzień odkładane z powodu braku pełnej informacji. Gdyby przedsiębiorcy wiedzieli więcej o procesach, które zachodzą w ich firmach, mieli klarowne pojęcie o formułowaniu strategii, mieli do dyspozycji wskazówki, jak formułować komunikację o firmie – mogliby szybciej decydować się na wdrożenie koniecznych zmian. W obliczu braku informacji nie dostrzega się tej konieczności - zauważa Katarzyna Gierczak Grupińska.

Wiceminister Marek Niedużak podkreślił, że w latach 2014-2020 realizowana była Polityka Nowej Szansy przygotowana przez MRiT i wdrażana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Był to zestaw instrumentów pomocy dla firm dotkniętych trudnościami i dla tych, którzy ponownie chcą rozpocząć działalność biznesową. Obecnie trwają prace w ministerstwie nad jej drugą edycją - Polityką Nowej Szansy 2.0.
 

- Będzie to kontynuacja najlepszych osiągnięć PNS, skierowana również do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W PNS 2.0 przygotujemy pomoc także dla pracowników, którzy do tej pory byli jedynie biernymi uczestnikami sytuacji kryzysowych przedsiębiorstwa, w którym byli zatrudnieni

powiedział wiceminister Niedużak. 

Skomentuj artykuł: