Nowy rekord długu publicznego Niemiec

Na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku, zadłużenie publiczne Niemiec osiągnęło rekordowy poziom, wynika z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny. Główną przyczyną wzrostu zadłużenia są zwiększone wydatki na przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu.

Całkowite zadłużenie rządu federalnego, krajów związkowych, gmin, związków gmin oraz ubezpieczeń społecznych, uwzględniając wszystkie dodatkowe budżety, wyniosło około 2406,6 mld euro na dzień 31 marca 2023 roku. W porównaniu z końcem 2022 roku oznacza to wzrost o 1,6%, co stanowi około 38,9 mld euro. Jest to najwyższy poziom zadłużenia, którego Niemcy nigdy wcześniej nie odnotowały.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, dług władz centralnych Niemiec wzrósł o 2,4 procent, osiągając kwotę około 1659,6 mld euro. Federalny Urząd Statystyczny potwierdził, że głównym powodem wzrostu zadłużenia były „zwiększone potrzeby finansowe związane z obecnym kryzysem energetycznym spowodowanym wojną Rosji przeciwko Ukrainie”.

Około 200 miliardów euro zostało przeznaczonych na tzw. „hamulec cen gazu” oraz wsparcie finansowe dla dostawców energii. Wzrost zadłużenia wynika głównie z utworzenia dodatkowych budżetów, czyli tzw. funduszy specjalnych, które zostały powołane w celu zapewnienia środków na ten cel. Na przykład w listopadzie utworzono Fundusz Stabilizacji Gospodarczej dla Sektora Energetycznego. Zadłużenie związane wyłącznie z tym specjalnym funduszem wzrosło o 73,3 procent od stycznia do marca, co stanowi wzrost o 22,2 miliarda euro, osiągając łączną kwotę 52,4 miliarda euro.

Zadłużenie funduszu stabilizacji gospodarczej, utworzonego w związku z pandemią koronawirusa, wzrosło o 1,2% do kwoty 53,0 mld euro. Po raz pierwszy, dodatkowy budżet Bundeswehry miał również zobowiązania w wysokości 802 mln euro.

Łączne zadłużenie wszystkich krajów związkowych minimalnie spadło o 0,5%, osiągając kwotę 604,1 mld euro. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, największy spadek zadłużenia odnotowano w Bawarii, gdzie zmniejszyło się o 16,8% do około 32,45 mld euro. Kolejno, Meklemburgia-Pomorze Przednie miała spadek zadłużenia o 8,2%, osiągając kwotę około 9,3 mld euro, a Badenia-Wirtembergia odnotowała spadek o 5,0% do około 52,9 mld euro.

Z drugiej strony, w pierwszym kwartale długi w Saksonii wzrosły o 8,6%, osiągając łączną kwotę około 8,6 mld euro. Federalny Urząd Statystyczny informuje, że drugi najwyższy wzrost zadłużenia odnotowano w Brandenburgii – o 7,2% do 21,3 mld euro. Natomiast Nadrenia Północna-Westfalia odnotowała wzrost o 2,7% do około 236,18 mld euro.

Źródło

Skomentuj artykuł: