Nvidia: dalsze ograniczenia sprzedaży chipów AI do Chin spowodują „trwałą utratę możliwości”

Koncern Nvidia ostrzegł w środę, że jeśli Stany Zjednoczone nałożą nowe ograniczenia na eksport chipów AI do Chin, spowoduje to „trwałą utratę możliwości” dla amerykańskiego przemysłu. Dyrektor finansowa firmy, Colette Kress, powiedziała, że nie spodziewa się żadnego „natychmiastowego istotnego wpływu”, ale surowsze ograniczenia wpłyną na zyski w przyszłości.

Amerykańscy urzędnicy planują zaostrzyć ograniczenia eksportu ogłoszone w październiku, aby ograniczyć sprzedaż niektórych chipów sztucznej inteligencji do Chin, według wielu doniesień amerykańskich mediów, w tym „Wall Street Journal” i „Financial Times”. Waszyngton zintensyfikował wysiłki mające na celu odcięcie Chin od kluczowych technologii, które mogą wspierać ich armię. Departament Handlu USA nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz w tej sprawie.

Obecne zasady, jak poinformowano, mogą utrudnić firmom takim jak Nvidia sprzedaż zaawansowanych chipów do Chin. Napędzana boomem popytu na chipy AI, firma na krótko osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona dolarów pod koniec maja.

„Jesteśmy świadomi doniesień, że Departament Handlu USA rozważa dalsze kontrole, które mogą ograniczyć eksport naszych produktów A800 i H800 do Chin” - powiedziała Kress na konferencji biznesowej.

„W dłuższej perspektywie ograniczenia zakazujące sprzedaży naszych procesorów graficznych w centrach danych do Chin, jeśli zostaną wdrożone, spowodują trwałą utratę możliwości dla amerykańskiego przemysłu do konkurowania i przewodzenia na jednym z największych rynków na świecie oraz wpłyną na naszą przyszłą działalność i wyniki finansowe” - dodała.

„Biorąc pod uwagę silny popyt na nasze produkty na całym świecie, nie przewidujemy, aby takie dodatkowe ograniczenia, jeśli zostaną przyjęte, miały natychmiastowy istotny wpływ na nasze wyniki finansowe” - dodała Kress.

W październiku ubiegłego roku administracja Bidena zaprezentowała szeroki zestaw kontroli eksportu, który zakazuje chińskim firmom kupowania zaawansowanych chipów i sprzętu do produkcji chipów bez licencji.

Nowy ruch jest częściowo wymierzony w układ A800 Nvidii, który amerykańska firma stworzyła po wprowadzeniu zeszłorocznych ograniczeń, aby kontynuować sprzedaż do Chin, donosi „Bloomberg”.
Chiny są kluczowym rynkiem dla Nvidii. Przychody z Chin i Hongkongu stanowiły 22% przychodów firmy w ubiegłym roku.

Pekin ostro skrytykował amerykańskie ograniczenia eksportu technologii, oświadczając na początku tego roku, że „zdecydowanie sprzeciwiają się” takim środkom.

W maju tamtejsze władze zakazały chińskim operatorom krytycznej infrastruktury informatycznej kupowania produktów od Micron Technology (MU), w odwecie za sankcje nałożone przez Waszyngton i jego sojuszników na krajowy sektor chipów.

Źródło

Skomentuj artykuł: