O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych. Kto dostał najwięcej z ZUS?

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek, którą przeprowadziliśmy w czerwcu - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W zeszłym roku było to niespełna 281 mld zł.

Jak co roku ZUS w czerwcu waloryzuje kapitał emerytalny 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

– Zakończyliśmy proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie. Te wskaźniki przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy dwa wskaźniki: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków na subkoncie - mówi profesor.

Kapitał na kontach osób ubezpieczonych w ZUS zwiększył się tym samym o ponad 450 mld zł. Dla porównania – w ubiegłym roku było to niemal 281 mld zł.

Dane z waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2022 r., którą ZUS przygotowuje co roku.

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.

Taka osoba dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadziła składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Informacja będzie dostępna na na PUE ZUS. Od 2020 roku – zgodnie z przepisami – ZUS wysyła papierowe informacje tylko na życzenie klientów.

Jak już informowaliśmy na  naszym portalu, najwyższa emerytura w 2023 r. wypłacana jest w Zabrzu. Emeryt dostaje od ZUS co miesiąc tyle, ile przeciętny polski emeryt przez rok, czyli 43,4 tys. zł. – Jeśli chodzi o dane dla województwa śląskiego, rekordzista, po marcowej waloryzacji, otrzymuje emeryturę w wysokości ponad 43,4 tys. zł. To świadczenie wypłaca Oddział ZUS w Zabrzu i jest ono najwyższe nie tylko w naszym regionie, ale i w kraju. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy „czystej” pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa w województwie śląskim.

Natomiast szacunkowo średnia emerytura w Polsce wynosi w 2023 roku 3300 zł, czyli rocznie ok 40 tys. zł. Najniższa – 1588 zł, co daje rocznie ok. 20 tys.. Ale są ludzie, którzy co miesiąc ZUS dostają o wiele więcej.  To nie tylko meszkaniec Zabrza, ale i mieszkaniec Warszawy, którego świadczenie przekracza 36 tys. zł, klient Oddziału ZUS w Poznaniu z emeryturą w wysokości bliską 32 tys. zł, kobieta, której emeryturę wypłaca bydgoski ZUS, w wysokości ponad 30 tys. zł. 

Źródło

Skomentuj artykuł: