OFE wciąż kontrolują akcjonariaty wielu krajowych spółek i stabilizują rodzimy rynek kapitałowy
Profil zysku i ryzyka Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w zestawieniu z innymi formami oszczędzania prezentuje się bardzo korzystnie. OFE pomnażają kapitał efektywnie jednocześnie oferując ryzyko zmienności niższe niż fundusze akcyjne i mieszane zrównoważone - wynika z raportu Analiz Online.
Środki zgromadzone w OFE stanowią istotną część oszczędności, które służą celom emerytalnym ponad 15 mln Polaków. Z tego powodu efektywność zarządzania OFE, a także związane z inwestycjami ryzyka są zagadnieniami, które należy analizować w różnych aspektach. Raport Analiz Online „Profil zysku i ryzyka OFE na tle innych form oszczędzania” jest odpowiedzią na tę potrzebę.
Analiza wyników OFE na tle wybranych grup porównawczych podzielona została na dwa podokresy - przed i po reformie z 2014 r. W pierwszym z nich polityka inwestycyjna OFE zbliżona była do polityki funduszy mieszanych, ze wskazaniem na fundusze stabilnego wzrostu. OFE poradziły sobie znacząco lepiej od wspomnianych kategorii funduszy.
Po reformie OFE w większym stopniu przypominają fundusze akcji polskich uniwersalnych. Również w tym porównaniu OFE osiągnęły przewagę.
Jednym z elementów faworyzujących fundusze emerytalne w powyższych zestawieniach jest fakt, że obecnie stanowią one jedną z najtańszych form oszczędzania. Niemniej jednak przy porównaniu z funduszami akcji polskich małych i średnich spółek, a także akcji globalnych rynków rozwiniętych, Otwarte Fundusze Emerytalne prezentują się gorzej.
- Regularne i transparentne analizy pokazują, że OFE nieprzerwanie dostarczają swoim członkom atrakcyjne stopy zwrotu. Wypadają także bardzo dobrze w porównaniu z różnymi kategoriami funduszy. Kapitał z przeznaczeniem emerytalnym ulokowany w OFE stale zatem rośnie, a to oznacza, że OFE dobrze wypełniają postawioną przed nimi rolę, mimo niekorzystnych zmian z 2014 r. i braku inicjatyw legislacyjnych, które mogły otworzyć przed nimi nowe możliwości - komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE).
Ze wspomnianego raportu wynika ponadto, że w okresie do reformy w 2014 r. poziom ryzyka w OFE był znacząco niższy niż w funduszach mieszanych i nieznacznie wyższy niż w funduszach stabilnego wzrostu. Z kolei w okresie po reformie poziom ryzyka w OFE był nieznacznie niższy niż w funduszach akcji polskich uniwersalnych i funduszach akcji polskich małych i średnich spółek, ale istotnie wyższych niż w funduszach akcji globalnych.
OFE obarczone są podobnym ryzykiem co indeks rynkowy, dostarczają jednak wyższych stóp zwrotu.
- Fundusze emerytalne nie tylko skutecznie pomnażają kapitał, ale robią to bez nadmiernego ryzyka, w granicach, na jakie pozwala regulowana ustawowo restrykcyjna polityka inwestycyjna oraz kondycja rodzimego rynku kapitałowego. Ich profesjonalna i stabilna działalność to duża wartość nie tylko dla ich członków, ale także dla wszystkich interesariuszy rynku - dodaje Rusewicz.
W szerszym aspekcie bezpieczeństwa środków warto pochylić się także nad akcjonariatami instytucji zarządzających Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Stabilny i silny kapitałowo właściciel to atut, który cechuje OFE. OFE pełnią także istotną rolę na krajowym rynku kapitałowym. Otwarte Fundusze Emerytalne od momentu powstania w 1999 r. stanowiły jeden z filarów GPW, dostarczając jej regularnych napływów kapitału, a przez to napędzając gospodarkę. Sytuacja ta zmieniła się wskutek reformy z 2014 r., jednak wciąż OFE kontrolują akcjonariaty wielu krajowych spółek i stabilizują rodzimy rynek kapitałowy.