Otwarta najbardziej zrównoważona środowiskowo fabryka przekąsek w UE

Polski rząd wspiera inwestycje firm zagranicznych w Polsce. Dzięki temu kolejne przedsiębiorstwa chętnie otwierają swoje polskie filie. Ma to pozytywny wpływ na rozwój oraz umocnienie naszej gospodarki. To również nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności.

W sierpniu 2021 r. premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu PepsiCo w Świętem/ k. Środy Śląskiej (woj. dolnośląskie).

Obecnie ta najbardziej zrównoważona środowiskowo fabryka przekąsek w Unii Europejskiej została otwarta. To już piąty zakład firmy PepsiCo w Polsce. W najnowszym zatrudnienie znajdzie około 450 osób. Dodatkowo przedsiębiorstwo poszerzy współpracę z polskimi rolnikami.

Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu, zagraniczne firmy chętnie inwestują w Polsce. Współpraca z międzynarodowymi firmami jest kluczowa dla rozwoju naszej gospodarki. W ub.r. odnotowaliśmy około 19% wzrost inwestycji zagranicznych względem 2020 r. Dodatkowo przeznaczenie środków na inwestycje zagraniczne w 2021 r. było rekordowe i wyniosło 114 mld zł. To czwarty najlepszy wynik w UE.

Firma współpracuje aktualnie z 70. polskimi rolnikami. PepsiCo zatrudni kolejnych rolników, którzy będą dostarczać ziemniaki oraz kukurydzę do produkcji przekąsek. Do 2025 r. zakład będzie kupować od naszych rolników 60 000 ton ziemniaków rocznie, a do 2027 r. 30 000 ton kukurydzy.

Cieszę się bardzo z tego, że tutaj będą stworzone miejsca pracy, że lokalne samorządy będą również korzystały na tej współpracy – podkreślił szef rządu.

Troska o środowisko jest kluczowa w obecnych czasach. Nowy zakład PepsiCo w Polsce został wyposażony w technologie o najwyższych parametrach ekologicznych. Jest to pierwszy w Unii Europejskiej obiekt tej firmy zaprojektowany o pomiar emisji CO2. Do 2035 r. fabryka osiągnie zerową emisję netto.

- Powstała inwestycja supernowoczesna, najbardziej zaawansowana z punktu widzenia zarówno ekologicznego, z punktu widzenia stosowania najnowszych technologii, ale także jeśli chodzi o rynek pracy – powiedział premier.

Budynek został wyposażony w:
•    fotowoltaikę;
•    podczyszczalnie ścieków;
•    punkty zasilania samochodów elektrycznych;
•    zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej, która jest oczyszczana i wykorzystywana do procesów technicznych zakładu.

Skomentuj artykuł: