Według organizacji charytatywnej Oxfam pandemia uczyniła najbogatszych ludzi na świecie jeszcze bardziej bogatymi, ale jednocześnie doprowadziła do tego, że więcej ludzi żyje w ubóstwie. Oxfam szacuje, że niższe dochody najbiedniejszych na świecie przyczyniają się do śmierci 21 000 osób każdego dnia.
Oxfam zazwyczaj publikuje raport na temat globalnej nierówności na początku spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Zazwyczaj podczas tego wydarzenia tysiące liderów korporacyjnych i politycznych, celebrytów, działaczy, ekonomistów i dziennikarzy zbierają się w szwajcarskim ośrodku narciarskim na dyskusje panelowe, imprezy przy drinku i wspólne gawędzenie.
Jednak drugi rok z rzędu spotkanie (zaplanowane na ten tydzień) będzie odbywało się wyłącznie online z powodu pojawienia się wariantu Omicron. W tym tygodniu dyskusje skupią się prawdopodobnie na przyszłości pandemii, dostępności szczepionek dla najbiedniejszych oraz transformacji energetycznej.
Danny Sriskandarajah, dyrektor generalny Oxfam GB, powiedział, że organizacja charytatywna ustalała czas publikacji raportu każdego roku tak, aby zbiegał się z Davos, aby przyciągnąć uwagę elit gospodarczych, biznesowych i politycznych.
„W tym roku to, co się dzieje, jest poza skalą. Prawie codziennie podczas tej pandemii przybywał nowy miliarder, a tymczasem 99% światowej populacji jest w gorszej sytuacji z powodu blokad, ograniczonego handlu międzynarodowego, mniejszej turystyki, w wyniku czego zostało zepchniętych w ubóstwo dodatkowo 160 milionów ludzi”.
Według danych Forbesa cytowanych przez organizację, 10 najbogatszych ludzi świata to: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault z rodziną, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer i Warren Buffet. Chociaż ich majątek wzrósł łącznie z 700 miliardów dolarów do 1,5 biliona dolarów, istnieje między nimi znaczna różnica, przy czym fortuna Muska wzrosła o ponad 1000%, podczas gdy fortuna Gatesa wzrosła o skromniejszy o 30%.
Raport Oxfam, który również opierał się na danych Banku Światowego, twierdzi, że brak dostępu do opieki zdrowotnej, głód, przemoc ze względu na płeć i załamanie klimatu przyczyniły się do jednej śmierci co cztery sekundy. Wskazuje się, że o 160 milionów więcej ludzi żyje za mniej niż 5,50 USD dziennie. Bank Światowy wykorzystuje wskaźnik 5,50 dolara dziennie na życie jako miarę ubóstwa.
Raport wskazuje również, że pandemia zmusza kraje rozwijające się do cięcia wydatków socjalnych w miarę wzrostu zadłużenia państwowego. Najbardziej dotknięte przez Covid zostały grupy mniejszości etnicznych w Bangladeszu, Wielkiej Brytanii i czarnej populacji USA
„Nawet w czasie globalnego kryzysu nasze niesprawiedliwe systemy gospodarcze są w stanie zapewnić najbogatszym nadzwyczajne niespodzianki, ale nie chronią najbiedniejszych”
Dodał, że przywódcy polityczni mają teraz historyczną okazję do poparcia śmielszych strategii gospodarczych, aby „zmienić śmiertelny kurs, na którym się znajdujemy”.
Powinno to obejmować bardziej progresywne systemy podatkowe, które nakładają wyższe opłaty na kapitał i majątek, z dochodami przeznaczanymi na „wysokiej jakości powszechną opiekę zdrowotną i ochronę socjalną dla wszystkich”, podkreślił z naciskiem Sriskandarajah.
Oxfam wzywa również do zniesienia praw własności intelektualnej do szczepionek Covid-19, aby umożliwić szerszą produkcję i szybszą dystrybucję.
Na początku tego miesiąca prezes Banku Światowego, David Malpass, wyraził swoje zaniepokojenie pogłębiającymi się nierównościami na świecie, argumentując, że wpływ inflacji i środki mające na celu jej zaradzenie mogą spowodować więcej szkód w biedniejszych krajach.
„Perspektywy dla słabszych krajów wciąż są nie najlepsze”