Pandemia sprawia, że dach nad głową jest największą wartością

Mimo pandemii i związanego z nią kryzysu rządowy program Mieszkanie+ rozwija się bardzo dynamicznie. Zainteresowanie programem jest ogromne, czego przykładem jest najnowszy nabór dla najemców 513 mieszkań, powstających w ramach programu na katowickim osiedlu Nowy Nikiszowiec. W ciągu zaledwie 3 godzin wpłynęło blisko 700 wniosków, a następne są w drodze - nabór potrwa do końca stycznia br. 

Jak poinformowała rzeczniczka spółki PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk, rok 2020 był bardzo udany dla spółki. Dzięki zastosowaniu technologii nowoczesnej prefabrykacji na placach budów domy powstają bardzo szybko. Dzięki temu przy ul. Okólnej w Toruniu stoją już dwa czterokondygnacyjne bloki, choć realizacja toruńskiego osiedla położonego między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa ruszyła niedawno - jesienią ubr. 

Generalny wykonawca inwestycji – spółka Pekabex – buduje osiem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 320 mieszkań. Bloki powstają ze ścian trójwarstwowych, które z elewacją, izolacją i stolarką powstają w fabrykach i gotowe  przyjeżdżają na plac budowy, na którym montują je małe profesjonalne ekipy montażowe. 
 

- Pomimo bardzo krótkich dni, warunków jesienno-zimowych i opadów, utrzymaliśmy cykl jednej kondygnacji w tydzień. Potwierdziło się tym samym założenie, iż prefabrykacja, bardziej niż inne, tradycyjne metody, odporna jest na działanie czynników zewnętrznych i błędów ludzkich. Jednocześnie kończymy prace związane z posadowieniem kolejnych budynków. Wewnątrz postawionych już bloków także nie próżnujemy, stawiamy ścianki działowe, wykonujemy instalacje elektryczne oraz instalacje sanitarne. W terenie zewnętrznym przygotowaliśmy komplet instalacji oraz podbudowę pod parkingi,  aby z początkiem przyszłego roku rozpocząć prace brukarskie. Ostatnie dwa miesiące ubr. były intensywne, jednak patrząc w przyszłość, początek tego roku zapowiada się równie ciekawie. Już w styczniu rozpoczniemy montaż kolejnej pary budynków, wykonamy posadzki w mieszkaniach oraz uszczelnimy połacie dachowe. Zapowiada się na to, iż na budowie zdecydowanie nie będziemy się nudzić

podkreśla kierownik budowy Jakub Czamański z Pekabex S.A.

Każdy z powstających w Toruniu bloków pomieści 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownie S.A.M.I Architekci, centralną częścią osiedla będzie plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie część rekreacyjna z placem zabaw.

Kolejną inwestycją na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest osiedle projektowane w Nakle nad Notecią. Przy ul. Mroteckiej powstaną cztery pięciokondygnacyjne bloki, które pomieszczą 190 mieszkań. Ich budowa ma ruszyć w 2021 roku.

Jednak największą inwestycją jest Nowy Nikiszowiec. Program Mieszkanie + został oficjalnie zainaugurowany właśnie tu, 12 października 2016 r. w obecności najwyższych władz państwowych, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rozpoczęta ponad dwa lata temu inwestycja mieści się w pobliżu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych osiedli robotniczych w kraju - ponad 100-letniego Nikiszowca, na blisko 5,5-hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku. Rozpoczęcie naboru najemców ma tu trwać cztery miesiące tak, by rozpocząć zawieranie umów najmu w maju. Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do końca stycznia 2021 r. i dostarczenie dokumentów do końca lutego. Pierwsza część naboru odbywa się online. Wnioski można składać przez stronę katowice.mdr.pl. Dla osób, które nie posługują się internetem, zapowiedziano uruchomienie systemu pomocy telefonicznej.

Pierwszy etap naboru to przyznanie punktów na podstawie kryteriów społecznych przyjętych przez katowicki samorząd. Następnie miasto przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów.
Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. 

Druga część procedury będzie polegała na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców. W Nowym Nikiszowcu dostępne będą mieszkania różnej wielkości - od 36 mkw. do 94,5 mkw. Na osiedlu będzie też 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 mkw do ponad 220 mkw. Składające się na osiedle trzy kwartały budynków są na różnych etapach zaawansowania. Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzona przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W przyszłości w ramach programu mieszkaniowego w Katowicach zaplanowano budowę także ok. 500 kolejnych mieszkań modelowych zbudowanych na 6-hektarowym terenie w dzielnicy Szopienice.

Spółka PFRN prowadzi obecnie inwestycje w całym kraju. Jest to realna alternatywa dla zakupu mieszkania na kredyt, co nie dla wszystkich rodzin jest dostępne ze względu na niskie lub nieregularne dochody. Rządowy program wspiera też osoby, które rozpoczynają karierę zawodową, młode rodziny, a także niezainteresowanych kupnem mieszkania. 
 

- Budowanie mieszkań na wynajem to ważna misja i mierzenie się z dużymi oczekiwaniami, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za jakość życia przyszłych najemców. Trwająca pandemia sprawia, że dach nad głową jest dla nas wszystkich największą wartością. Bezpieczeństwo, funkcjonalność, dostępność i dobre otoczenie miejsca, w którym mieszkamy to dla nas najważniejsze kwestie. To wszystko mamy do zaoferowania naszym przyszłym najemcom na Nowym Nikiszowcu. Komfortowe, wykończone pod klucz mieszkania, sąsiedztwo terenów zielonych i przestrzenie wspólne umożliwiające spędzanie wolnego czasu na osiedlu są tym, co wyróżnia naszą ofertę

podkreśla Krystyna Wąchała -Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Władze Katowic mocno zaangażowały się w rządowy program.

- Nowy Nikiszowiec to ciekawa propozycja dla osób, które szukają mieszkania w Katowicach. Liczymy na to, że projekt będzie impulsem dla osób, które już wybrały Katowice jako miejsce pracy – by tutaj także zamieszkały, założyły rodziny, wychowywały dzieci. Lokalizacja tej inwestycji wśród zieleni, blisko klimatycznego Nikiszowca, a jednocześnie dobrze skomunikowana z centrum miasta jest na pewno warta uwagi – zwraca uwagę Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice.

Poziom zaawansowania prac budowlanych na osiedlu Nowy Nikiszowiec osiągnął 87 procent. Generalnym Wykonawcą inwestycji jest spółka IDS-BUD. - Z punktu widzenia generalnego wykonawcy realizacja osiedla Nowy Nikiszowiec jest sporym wyzwaniem. To inwestycja niezwykle ciekawa pod względem architektonicznym, wymagająca dużego doświadczenia konstrukcyjnego i inżynieryjnego. Oczywiście dodatkowym wyzwaniem jest dla nas pandemia wiążąca się m.in. z istotnymi ograniczeniami logistycznymi mającymi wpływ na zarządzanie procesem realizacji prac budowlanych. W tej sytuacji tym większe znaczenie ma dla nas partnerska współpraca z inwestorem, oparta o wzajemne zaufanie i skuteczne procedury. Niemniej istotna jest też dla nas świadomość roli, jaką odgrywa budowa dostępnych cenowo mieszkań dla rozwoju społeczności lokalnych – zaznacza Marcin Idzik, prezes IDS- BUD S.A.

PFR Nieruchomości S.A. prowadzi infolinię dla osób zainteresowanych ofertą spółki czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 17.00 pod numerem  (22) 703-43-49. Pytania można przesyłać także drogą mailową na adres cok@mplus.pl. Więcej informacji znajduje się także na stronach internetowych: www.katowice.mdr.pl, www.mplus.pl i www.nieruchomosci.pfr.pl.

Źródło

Skomentuj artykuł: