PGE: Pokażmy, że mieszkańcy Bogatyni, pracownicy kopalni i elektrowni Turów nie są sami

PGE GiEK, spółka z Grupy PGE, złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wydane 31 maja 2023 roku postanowienie w sprawie Kopalni Turów. Jest to odpowiedź spółki na wstrzymanie, z rażącym naruszeniem przepisów prawa, przez WSA w Warszawie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech.

- Zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech decyzja środowiskowa na kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów” została wydana przez GDOŚ z zachowaniem najwyższych standardów dbałości o środowisko. W postępowaniu administracyjnym został zapewniony udział  społeczności z Polski, Czech i Niemiec, a także organizacji ekologicznych i przedstawicieli samorządów z Czech i Niemiec. Składając zażalenie na postanowienie sądu PGE staje w obronie Turowa i jego dalszej działalności - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zdaniem spółki, wydane jednoosobowo postanowienie uderza nie tylko w bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale również w  pracowników kompleksu turoszowskiego i w mieszkańców południowo-zachodniej części Dolnego Śląska. Sama Kopalnia Turów w latach 2020 - 2022 współpracowała z niemal 1400 kontrahentami, którzy również utrzymują się z działalności turoszowskiej kopalni. Węgiel z Kopalni Turów to paliwo przetwarzane na prąd dla prawie 4 mln gospodarstw domowych. Ponadto, energia elektryczna w blokach 1–6 Elektrowni Turów wytwarzana jest w wysokosprawnej kogeneracji z wytwarzaniem ciepła, zabezpieczającego m.in. potrzeby grzewcze i wytwarzanie centralnej wody użytkowej dla przeważającej większości z blisko 18-tysięcznej bogatyńskiej społeczności. Obecnie, kopalnia Turów prowadzi działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r.

Jednocześnie PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła akcję w obronie Turowa. "Pokażmy, że mieszkańcy Bogatyni, pracownicy kopalni i elektrowni #Turów nie są sami. Przekażmy im nasze wsparcie. Kliknijmy w ❤.
#ObronimyTurów#ObronimyPOLSKĘ - czytamy na stronie spółki https://twitter.com/Grupa_PGE/status/1666404978817114113?s=20.

Źródło

Skomentuj artykuł: