Pięć firm dołączyło do inicjatywy BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę o podpisaniu listów intencyjnych z pięcioma polskimi firmami w ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla.

Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi - podał BGK. Jak przypomniał, 3W to zapoczątkowana w 2021 r. inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, która wspiera świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii w zakresie wody, wodoru i węgla stosowanych m.in. w przemyśle, energetyce czy medycynie. Według BGK, inicjatywa 3W jest sposobem na przejście do gospodarki zeroemisyjnej przez zastosowanie technologii związanych z wodą, wodorem i węglem pierwiastkowym.

Nowoczesne rozwiązania, nad którymi pracują firmy, z którymi podpisano listy intencyjne, przybliżą Polskę do osiągnięcia lepszej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej gospodarki - podkreślił BGK w komunikacie

- W Banku Gospodarstwa Krajowego dostrzegliśmy, jaki potencjał tkwi w trzech kluczowych zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Zaczęliśmy od konsolidowania środowiska i docierania do potencjalnych interesariuszy z wiadomością, że jesteśmy gotowi – mówiąc obrazowo – do otwarcia parasola nad projektami z obszaru 3W. Z przedstawicielami biznesu wspólne cele przypieczętowaliśmy właśnie podpisaniem listów intencyjnych

wyjaśnił dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych BGK Adam Żelezik.

Jak podał bank, Food4Future Technologies pracuje nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwolą na produkcję żywności w systemach o zamkniętym obiegu wody. Firma buduje farmę akwaponiczną, która w porównaniu z tradycyjnymi metodami uprawy może zredukować zużycie wody nawet do 90 proc.

Kolejna współpracująca z BGK spółka to Ścieki Polskie, która stworzyła oprogramowanie do monitorowania drogi ścieków od domu do samej oczyszczalni. Oprogramowanie wykorzystywane jest nie tylko przez firmy asenizacyjne i zwykłych użytkowników domowych, ale przede wszystkich przez gminy, na których spoczywa ustawowy obowiązek nadzorowania procesu obiegu nieczystości płynnych - wskazał bank.

Spółka WTT SA opracowała technologię ZEWE, którą umożliwia produkcję wodoru z odpadów. Rozwiązanie jest o tyle przełomowe, że z odpadów pozyskuje się naprawdę duże ilości tego pierwiastka, z jednej tony odpadów można odzyskać nawet 100 kg wodoru - podkreślił BGK.

Z kolei firma Nanoseen wykorzystuje różnego rodzaju nanomateriały węglowo do produkcji nanomembran do oczyszczania i odsalania wody. Natomiast Smart Nanotechnologies wykorzystuje potencjał m.in. grafenu, fulerenów czy nanorurek. Te ostatnie znajdują się w bardzo lekkich i wytrzymałych kompozytach konstrukcyjnych, które mają właściwości absorbujące promieniowanie elektromagnetyczne. Są też częścią biosensorów zintegrowanych z odzieżą, które monitorują funkcje życiowe obłożnie chorych pacjentów i mają szansę zrewolucjonizować opiekę medyczną w przyszłości - wskazał BGK

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: