Pierwsze takie osiedle w Polsce

Polskie Domy Drewniane kupiły grunt w Środzie Śląskiej, na którym powstanie osiedle mieszkaniowe z ponad 800 lokalami w zabudowie wielorodzinnej. Mieszkania z drewna mają być gotowe w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie to pierwsze takie osiedle w Polsce.

Jak podano w komunikacie, spółka kupiła od samorządu Środy Śląskiej grunt przy ul. Gen. W. Sikorskiego o łącznej powierzchni 157 tys. mkw. To teren w okolicy Winnej Góry, w północnej części miasta. Przylega ona bezpośrednio do terenów dobrze zurbanizowanych i dlatego jest naturalnym kierunkiem rozwoju miasta.

- Środa Śląska to nieprzypadkowy wybór na powstanie pierwszego w Polsce wielorodzinnego osiedla mieszkaniowego budowanego w technologii drewnianej. Duża skala i całościowe podejście do inwestycji pozwolą na stworzenie przemyślanej zabudowy z ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskich Domów Drewnianych S.A. Tomasz Szlązak.

Podkreślił, że mieszkańcy nowego osiedla będą mogli liczyć na to, że wprowadzą się do przyjaznych, zdrowych mieszkań, zbudowanych w oparciu o najnowsze technologie, przyjazne zarówno ludziom, jak i środowisku naturalnemu.

Osiedle ma się składać z ok. 27 czterokondygnacyjnych budynków, z ok. 800 lokalami mieszkalnymi. Spółka planuje budowę mieszkań o różnej powierzchni użytkowej. Ostateczna wielkość poszczególnych lokali zostanie ustalona po wcześniejszej analizie potrzeb lokalnej społeczności.

Budynki mieszkalne, jak i zaplanowane punkty usługowe, zostaną zaprojektowane i wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

Ta dynamicznie rozwijająca się na świecie technologia gwarantuje nie tylko skrócenie czasu realizacji inwestycji, ale też ograniczenie śladu węglowego, bezpieczeństwo i trwałość - 80 proc. prac związanych z powstawaniem budynku jest wykonywanych w kontrolowanych warunkach w wyspecjalizowanych fabrykach. Dzięki temu jakość oraz koszty są na bieżąco monitorowane” - napisano w komunikacie.

Jak podano, technologia ta pozwali też mieszkańcom w perspektywie długoterminowej zyskać na niższych kosztach eksploatacyjnych, w tym kosztach ogrzewania. Oszczędności z tego tytułu będą na poziomie ok. 10 proc. w porównaniu do tradycyjnej technologii.

Montaż pierwszych budynków w Środzie Śląskiej w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.

Środa Śląska to zagłębie dużych firm - głównie z branż motoryzacyjnej i logistycznej. Główny atut miasta stanowi jego położenie na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dobra komunikacja. W niedalekiej odległości znajduje się autostrada A4, blisko stąd do lotniska Wrocław-Strachowice, a do stolicy Dolnego Śląska drogą krajową nr 94 jedzie się kilkanaście minut. Według danych GUS w latach 2002-2019 liczba mieszkańców w powiecie średzkim wzrosła o 13 proc.

- Inwestycja warszawskiej spółki Polskie Domy Drewniane na Winnej Górze będzie silnym impulsem rozwojowym Środy Śląskiej i okolic. Nasi mieszkańcy muszą mieć nie tylko miejsca pracy, ale chcemy też zadbać o to, aby mieszkali w jak najbardziej przyjaznych warunkach. Lokalizacja tak ważnej inwestycji mieszkaniowej w naszym mieście to dowód na trafność strategii rozwoju Miasta i Gminy przyjętej przez nas w 2015 roku - powiedział cytowany w komunikacie burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Źródło

Skomentuj artykuł: