Pierwsze wnioski w aplikacji mZUS

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły pierwsze wnioski o świadczenia z programów "Rodzina 500 plus" i "Dobry start", złożone przy pomocy aplikacji mobilnej mZUS – poinformowała dzisiaj prezes ZUS. prof. Gertruda Uścińska.

- Uruchomiona 14 listopada aplikacja mZUS umożliwia szybki dostęp do informacji i wniosków o świadczenia dla rodziny, np. "500 plus" czy "Dobry start". Od momentu uruchomienia aplikacji złożono już prawie 170 wniosków na blisko 250 dzieci. Naszą aplikację pobrało już około 8 tys. osób – przekazała prof. Uścińska.

Z aplikacji można skorzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to ogromne udogodnienie dla rodziców.

- Nie muszą oni odwiedzać urzędów. Sami decydują, kiedy złożyć wniosek. Mogą to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, także w weekendy – wskazała.

Aktualnie aplikacja mZUS przeznaczona jest dla osób, które mogą skorzystać ze świadczeń dla rodzin. W początkowym okresie funkcjonowania klienci mogą złożyć za jej pośrednictwem wnioski o świadczenie "Dobry start" i o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus", czyli: DS-R, DS-O, DS-S oraz SW-R i SW-O.

ZUS zapowiada, że w dalszej perspektywie aplikacja zostanie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków (DZ).

Aby aktywować aplikację należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu PUE nie można skorzystać z aplikacji.

Liczba zarejestrowanych profili na PUE ZUS przekroczyła 10,7 mln.

Źródło

Skomentuj artykuł: