Po prawie 3. dekadach wróci kolejowe połączenie nad Zalew Zegrzyński

Kolejową trasę Wieliszew – Zegrze Południowe (lk 28) przygotowują specjalistyczne maszyny. Montowana jest sieć trakcyjna i podbijany tor. Widać już nowy przystanek Wieliszew Centrum i perony na stacji Zegrze Południowe. 

W poniedziałek, 15 maja rozpoczynają się prace na przejeździe w Zegrzu, które wymagają zmian w organizacji ruchu drogowego. Dzięki realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA inwestycji po 29 latach wróci kolejowe połączenie.

Efektem inwestycji będą sprawne połączenia Zegrze – Wieliszew – Legionowo – Warszawa. Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 min. Pasażerowie zyskają dwa punkty umożliwiające wejście do pociągu - przystanek Wieliszew Centrum i stację Zegrze Południowe. Właściwy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem.

Mieszkańcy Zegrza zyskają wygodny dojazd do pracy i szkół. Będzie sprawne połączenie pociągami nad Jezioro Zegrzyńskie. 

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Przywrócenie linii do eksploatacji i ruchu pociągów zaplanowano 11 czerwca 2023 r. 

Źródło

Skomentuj artykuł: