Po wojnie nowa plaga. Susza zwiększa ryzyko globalnego kryzysu żywnościowego

Susza dramatycznie zmniejsza plony od pasa rolniczego w USA po dorzecze Jangcy w Chinach, zwiększając ryzyko globalnego kryzysu żywnościowego i przyspieszając inflację.

Fatalne wieśni dochodzą ze środkowo-zachodnich stanów Ameryki, gdzie kukurydza wyschła tak bardzo, że brakuje kolb, a strąki soi są mniejsze i mniejsze niż zwykle. Tegoroczny amerykański raport opisujący stan upraw -  "Pro Farmer Crop Tour" - jest tak ponury, że doprowadził do wyśrubowania indeksu cen zbóż do najwyższego poziomu od czerwca.

Świat desperacko próbuje uzupełnić zapasy ziarna, które zostały uszczuplone przez zakłócenia w handlu na Morzu Czarnym i niekorzystne warunki pogodowe na terenach niektórych największych upraw. Ale fachowy przegląd tego, co dzieje się na polach USA, zaskoczył uczestników rynku - którzy nie spodziewali się tak złych wieści - doniesieniami o powszechnych szkodach w uprawach z powodu upałów i suszy.

W USA kukurydza jest najbardziej dominującą uprawą, a słabe zbiory będą miały reperkusje w całym globalnym łańcuchu dostaw żywności, zwiększając presję na Amerykę Południową, aby wyprodukowała obfite plony na początku przyszłego roku. Stanie się tak zwłaszcza wtedy, gdy Chiny, cierpiące z powodu najgorszej suszy od początku lat 60. ubiegłego wieku, będą zmuszone importować więcej zboża, aby wykarmić swoje ogromne stada bydła i zwiększyć krajowe zapasy.

Władze amerykańskie szacują, że produkcja w USA będzie o 4 proc. niższa od oficjalnej prognozy rządowej. Ta informacja to cios następujący po związanych z suszą niedoborach amerykańskiej pszenicy ozimej, a także soi w Brazylii, która jest jej największym producentem.

Susza dotyka Europę, Chiny i Indie, podczas gdy perspektywy dla eksportu z Ukrainy, głównego eksportera kukurydzy i olejów roślinnych, są trudne do przewidzenia z uwagi na trwającą rosyjską agresję.  Co prawda porty na Ukrainie zostały otwarte, ale wielkość eksportu pozostaje bardzo niska.

Chociaż ceny kukurydzy, pszenicy i soi zeszły z ostatnich rekordowych poziomów, kontrakty terminowe pozostają bardzo zmienne. Zła pogoda między chwilą obecną a końcem zbiorów może spowodować ponowny wzrost cen. Już teraz niedobory żywności przyczyniły się do upadku rządu Sri Lanki - na początku roku w kraju tym zabrakło twardej waluty potrzebnej do opłacenia importu.

Indeks Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, który śledzi ceny żywności, spadł w zeszłym miesiącu w stosunku do czerwca, chociaż pozostaje o 13 procent wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Perspektywy dla światowego rolnictwa w 2023 roku niepokoją obserwatorów rynku. Po raz pierwszy od ponad 20 lat świat doświadcza rzadkiego trzeciego z rzędu roku zjawiska La Niña, kiedy równikowy Pacyfik ochładza się, powodując reakcję atmosfery nad nim. Może to mieć niszczące konsekwencje dla suszy w USA, a także dla kluczowych obszarów uprawnych w Brazylii i Argentynie.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: