Podatki rozlicz nie ruszając się z domu

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na portalu podatki.gov.pl. - To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. 

Dzięki tej innowacji będzie można w jednym miejscu szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. 

- e-Urząd Skarbowy to duży krok w cyfryzacji usług KAS i obsługi obywateli. To nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient. Usługi udostępniane w serwisie będą dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji – zaznacza minister finansów. 

Warto dodać, że projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich (Program Polska Cyfrowa). Wartość całkowita przedsięwzięcia to niemal 102 mln zł, w tym dofinansowanie UE ok. 86 mln zł, a budżet państwa ok. 15,6 mln zł. Jak zaznacza minister Kościński, w MF i KAS podejmowanych jest wiele działań mających uprościć kontakt z administracją skarbową i załatwianie spraw podatkowych. 
 

- Stajemy się coraz bardziej nowocześni. Oferujemy kolejne wygodne i przyjazne rozwiązania. W obecnych czasach fiskus musi dotrzymywać kroku rozwojowi technologicznemu i oczekiwaniom klientów. Zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego dialog, cyfryzacja i przyjazność to słowa kluczowe dla kierowanego przeze mnie resortu  

dodaje szef MF.

Na początku (od 1 bm.) e-Urząd Skarbowy oferuje dostęp do danych podatkowych (dane o podatniku, działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym i historii logowania), integrację z usługą Twój e-PIT, informację o nałożonych mandatach, dostęp do aplikacji e-mikrofirma, możliwość płatności online (na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów, w serwisie będzie dostępna historia płatności online), a także możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism (np. wniosku o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, dostępna będzie historia wysłanych dokumentów).

Usługi i funkcjonalności planowane w kolejnych etapach to m.in.: e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-TOLL, który umożliwia pobór opłat drogowych, usługi dla notariuszy i komorników sądowych, a także usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw. 

- Projekt e-Urząd Skarbowy jest elementem programu Klient w centrum uwagi KAS, który ma wzmocnić bezpośredni kontakt z podatnikami i uprościć załatwianie spraw urzędowych. Naszym celem jest zapewnienie wyższej jakość obsługi naszych klientów i dostosowanie do ich potrzeb. Digitalizacja i automatyzacja procesów to również oszczędność czasu i większy komfort pracy w KAS. E-Urząd Skarbowy wykorzystuje nowoczesne rozwiązania informatyczne i scala dane z różnych systemów KAS. Takie projekty są przyszłością administracji, nie tylko skarbowej – podkreśla szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi. Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Użytkownik będzie miał dostęp do informacji i usług dotyczących go bezpośrednio, a w kolejnych etapach również do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.

E-Urząd Skarbowy ma być budowany do września 2022 roku, a jego oddawanie do użytku podzielone na etapy.  
 

Źródło

Skomentuj artykuł: