Podsumowanie Krynica Forum’22

Ponad 1200 uczestników oraz dziennikarzy z 46 redakcji śledziło wydarzenia odbywające się w ramach Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa. Drugiego dnia gościem imprezy był prezydent Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie, uznawane już przez niektórych ekspertów za historyczne. Dotyczyło ono m.in. pomocy jakiej Polska może udzielić w odbudowie Ukrainy.

Dyskusje w ramach Krynica Forum’22 odbywały w ramach 5 ścieżek tematycznych: „Bezpieczeństwo i geopolityka”, „Gospodarka zmiany”, „Energia i klimat”, „Społeczeństwo przyszłości” oraz „Trendy zdrowia”.

„Zorganizowaliśmy ponad 100 paneli. Otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnych, że cieszyły się one olbrzymim zainteresowaniem. Naszą transmitowaną na żywo debatę dwóch strategów o geopolityce, Krzysztof Wojczala i dr Jacka Bartosiaka oglądało ponad 140 tys. widzów” - mówi Jarosław Kożuch, prezes zarządu Instytutu Kościuszki, głównego organizatora przedsięwzięcia.

Prelegenci Krynica Forum w szczególności skupili się na kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki w kontekście wojny w Ukrainie.

„Mieliśmy zaszczyt gościć pana prezydenta Andrzeja Dudę, który wygłosił przemówienie, które w kuluarach już zyskało opinie historycznego. Było cytowane, powtarzane, komentowane” – mówi Jarosław Kożuch.

W trakcie wydarzenia debatowano również o wielkich inwestycjach strukturalnych, a dyskusję na ten temat otworzyło przemówienie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

„Uzyskaliśmy wiele informacji na temat przebiegu realizacji inwestycji w Polsce. Był też panel ambasadorów, panele o zdrowiu o dezinformacji” – dodał Jarosław Kożuch.

W trakcie pierwszej edycji Krynica Forum dużo czasu poświęcono również zmieniającej się globalnej sytuacji ekonomicznej oraz wynikającym z niej gospodarczym zagrożeniom oraz szansom dla Polski i Europy.

Kapituła Krynica Forum przyznała nagrodę Lidera Roku prezydentowi Ukrainy Wołodymirowi Zełeńskiemu.

„Dlaczego ta osoba dostała nagrodę – wyjaśniać nie muszę. Dodam tylko, że w naszym rozumieniu to wyróżnienie należy się całemu narodowi ukraińskiemu, który walczy o zachowanie integralności terytorialnej swojego państwa. Wojna na Ukrainie jest o to, aby wykazująca imperialne zapędy Rosja nie poszła krok dalej i nie zaatakowała Bałtów oraz Polski” – mówi Jarosław Kożuch.

Organizatorzy konferencji zapraszają na stronę internetową wydarzenia, gdzie sukcesywnie zamieszczane będą materiały z poszczególnych wydarzeń. Liczą, że staną się one punktem wyjścia do dalszych dyskusji na najbardziej aktualne tematy.

„Mamy podpisane wieloletnie umowy z uzdrowiskiem, jak i miastem Krynica. Wiemy, że za rok w Krynicy odbędzie się konferencja o nazwie Krynica Forum, na którą już teraz serdecznie zapraszamy” – dodał Jarosław Kożuch.

Źródło

Skomentuj artykuł: