Od roku rząd obserwując sytuację na rynkach surowcowych i energetycznych podejmuje celowane działania, aby zmniejszyć presję inflacyjną i stworzyć osłonę gospodarstw domowych przed skutkami zawirowań.
Jak zwraca uwagę ministerstwo finansów rząd wdrożył w tym czasie różne uzupełniające się mechanizmy fiskalne i osłonowe. Dostosowywane są one do bieżącej sytuacji, aby zapewnić Polakom optymalną ochronę.
Działają również tarcze antyinflacyjna i energetyczna, które realnie obniżają wydatki polskich rodzin. W 2023 r. będzie nadal obowiązywała obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze. Przygotowane są też nowe, jeszcze skuteczniejsze rozwiązania służące niwelowaniu rosnących cen energii czy gazu.
- W ramach realizowanej polityki fiskalnej walcząc ze skutkami wysokiej inflacji rząd skupia się na ochronie polskich rodzin. Nasze rozwiązania mają nie pozwolić na wyraźne pogorszenie ich sytuacji finansowej w momencie, gdy cała nasza gospodarka poddawana jest niespotykanym w najnowszej historii szokom zewnętrznym. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji, którą odczuwają Polacy. Naszym zadaniem pozostaje chronić ich dobierając narzędzia tak, aby tworząc im bezpieczne warunki zachować stabilność gospodarki i finanse publiczne w dobrym stanie - podkreśla minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
- Działania rządowe, będące w gestii różnych ministerstw cechuje elastyczność i reagowanie na zmienną sytuację na rynkach międzynarodowych. Te działania skutecznie chronią Polaków przed niespotykanym wzrostem cen. Uzupełniają się i ewoluują, aby odpowiadać na wyzwania zmiennej rzeczywistości. Samo zastosowane obniżki VAT i akcyzy wpływają na wysokość średniorocznej inflacji. Szacujemy, że w 2022 r. będzie ona o ok. 3 proc. niższa niż w scenariuszu bez tarcz